Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepis art.73 ust.1 ustawy Prawo oświatowe stanowi, iż uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej...

PORADA PRAWNA

02 marca 2018 Prawo oświatowe

Co zrobić jeśli podczas głosowania za przyjęciem Uchwały było po tyle samo głosów za, przeciw i wstrzymujących się. Obecnych na 7 osób było 6osób (gdyż jedna os. jest na L4) w tym był również głos przewodniczącego. Uchwała zostaje przyjęta czy odrzucona?

Przepis art.73 ust.1 ustawy Prawo oświatowe stanowi, iż uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. Powołany przepis ustanawia zasadę zwykłej większości głosów dla rozstrzygnięć podejmowanych w formie uchwał rady pedagogicznej. Oznacza to, że liczba głosów „za” powinna być większa niż głosów oddanych „przeciw”, głosy wstrzymujące są pomijane. Niezbędne kworum stanowi zawsze połowę członków rady, wobec czego w obecności mniejszej liczby osób rada nie jest władna podejmować żadnych rozstrzygnięć, nawet w zakresie jej kompetencji opiniodawczych. Zasady opisanej w ust.1 komentowanego artykułu ani w statucie, ani  regulaminie rady zmienić nie wolno. Można natomiast regulować zasady głosowania i podejmowania rozstrzygnięć bardziej szczegółowo, np. poprzez zastrzeżenie, że w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego rady.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji uchwała nie została podjęta ( tyle samo głosów „za” i „przeciw”).  Co zrobić? Można rozważyć  wprowadzenie zasady głosowania, że w razie w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego rady. Można także ponownie omówić projekt przedmiotowej uchwały i udzielić odpowiedzi  na wszystkie związane z nim pytania i wątpliwości,  i ponownie wnieść  pod głosowanie rady.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2017r. poz.59 z późn.zm.).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT