Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałam się dowiedzieć, czy w wypadku gdy dyrektor we wrześniu obejmuje stanowisko w publicznej placówce, w której od ponad ośmiu lat wykonuje usługi bhp inspektor, z którym zawarł umowę o usługi na czas nieokreślony poprzedni dyrektor, ale zbiegiem okoliczności jest spokrewniony z nowym dyrektorem, który znalazł się w tak zwanej sytuacji zastanej, można posądzić go o nepotyzm.
W opisanym przypadu zastowowanie będzie miał przepis art. 26 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, mówiący o tym, że małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Jeżeli zatem spokrewnienie dyrektora z pracownikiem samorządowym, który będzie mu bezpośrednio podlegać służbowo, wypełnia przesłanki powyższego przepisu, dalsze zatrudnianie go na tym stanowisku podlegać będzie zakazowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu za rok 2018 przysługuje pracownicy, która ma umowę na czas określony do 31 maja 2018 r. ogólny staż pracy 14 lat za rok 2017 wykorzystała 26 dni. Czy pracodawca może udzielić pracownicy 26 dni w roku 2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zakwestionować wynik wyboru kandydata na dyrektora szkoły przez komisję konkursową, jeśli zamiast potwierdzonej kopi zaświadczenia o zatrudnieniu, kandydat włożył do teczki oryginalne zaświadczenie ?
- Czy konserwatorowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, pracującemu 4 dni w tygodniu (po 5 godzin) przysługuje dzień wolny za 06.01.?
- Dodatek stażowy. Nauczyciel zatrudniony w jednej placówce na 9/18 tj. 0,5 etatu (naliczany dodatek stażowy 20%), w drugiej na 10/18 tj. 0,56 etatu. Czy druga placówka powinna naliczać dodatek stażowy? Jeśli tak, to czy do wysokości 0,5 etatu, czy 0,56 etatu? Ponadto, w przypadku uprawnienia do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, która z placówek powinna taką nagrodę wypłacić, a może obie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Regulamin pracy - uzgodnienia z organizacjami związkowymi.
Proszę o pomoc w następującej kwestii:
1. Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. W jaki sposób pracodawca powinien wnioskować o wspólne stanowisko związków?
a) wysłać pismo i dokument do zaopiniowania (np. regulamin pracy) do obu związków w tym samym czasie umieszczając je wzajemnie "do wiadomości", żeby organizacje miały świadomość kto jeszcze poza nimi otrzymał pismo?
b) wyznaczyć termin do kiedy czeka na odpowiedź? Jaki to powinien być okres?
c) czy w przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie powinien odczekać 30 dni (od chwili upływu wyznaczonego terminu czy od chwili wysłania pisma?) i poinformować związki, że w tej sytuacji wprowadza regulamin bez opinii związków? Czy nie zawiadamiać?
2. Art. 30 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy. Czy pracodawca zwraca się z wnioskiem (pismem) o zajęcie stanowiska tylko do tych związków, których członkowie są u niego (w jego szkole) zatrudnieni i zrzeszają co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe