Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym zapytać o sprawę ekspertyz wystawionych na zepsuty sprzęt (drobny) AGD i RTV potrzebnych do inwentaryzacji. Np. zepsuł się czajnik elektryczny, odkurzacz czy radiomagnetofon. Czy i na jakiej podstawie osoba kontrolująca może żądać ekspertyzy technicznej oraz czy na tak drobny sprzęt taka ekspertyza jest konieczna? Wartość takich poszczególnych sprzętów nie przekracza kwoty 500 zł. Dziękuję za odpowiedź w naszej sprawie.
W pytaniu nie podano, jakiej kontroli ma podlegać wykonanie ekspertyz. W przypadku kontroli wydatkowania dotacji przedstawiciele gminy mogą domagać się przedłożenia wszelkich dokumentów potwierdzających fakt wykonania usługi – np. treści ekspertyz utrwalonych w dowolnej formie (pisemnych, mailowych), rachunków, czy faktur albo samych dokumentów potwierdzających zapłatę za wykonanie usługi, jeśli ekspertyza nie została sporządzona w formie dokumentu lub maila (art. 90 ust. 3f UoSO). Wymóg pozyskania pisemnej ekspertyzy do inwentaryzacji nie wynika wprost z przepisów, ale może zostać nałożony przez kierownika jednostki w polityce rachunkowości, jest więc zależny od wewnętrznych regulacji (art. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz. U. z 2016 r., poz. 1047 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielom w szkole ogólnodostępnej, w szkole podstawowej, pracującym w jednym oddziale (kl. III, wychowawca, katecheta i język obcy, ed. muzyczna) z dwojgiem dzieci upośledzonych w stopniu lekkim i dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym ( inny program nauczania) i dzieckiem oczekującym na orzeczenie z poradni, dyrektor może przyznać dodatek za uciążliwe warunki pracy. Nadmieniam, że nauczyciele nie mają wsparcia w osobie nauczyciela wspomagającego? Proszę o komentarz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel po studiach z edukacji elementarnej prowadzi zajęcia w kl. 1. Czy ma kwalifikacje i uprawnienie do prowadzenia również zajęć z edukacji muzycznej w kl. 2? Gdyż tam nauczyciel zrzekł się tej godziny. Nadmieniam, że stanowisko kuratorium jest niejednoznaczne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie 1: Czy można łączyć klasę IV, V i VI na wychowanie fizyczne, co z podstawą programową i bezpieczeństwem dzieci?; Pytanie 2: Czy można dać wypowiedzenie nauczycielowi bez opinii ZNP mimo, że ten nauczyciel nie jest członkiem ZNP?; Pytanie 3: Czy Przedszkole może być czynne do godziny 13:00, a po godz. 13:00 czy może być obsługiwane z godzin karty nauczyciela?
- Od września nauczyciel nie będzie miał zapewnionego etatu ze względu na zmniejszenie oddziałów w szkole. Czy wystarczy z nauczycielem podpisać porozumienie zmieniające warunki pracy na 1 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe