Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym prosić o regulaminy i potrzebną dokumentację dotyczącą następującej sytuacji. Rodzic chce, aby dziecko odbyło w przedszkolu roczne przygotowanie przedszkolne nie jako 6 latek a jako 5 latek tak aby móc posłać dziecko w wieku 7 lat do I klasy szkoły podstawowej. Czy wystarczy tylko wniosek do dyrektora i czy jeśli po roku sam rodzic stwierdzi, że jednak nie chce dać dziecka do pierwszej klasy to czy może to dziecko jeszcze raz odbywać roczne przygotowanie przedszkolne?
Dziecko w wieku 5 lat nie odbywa obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. Wynika to z tego, że:
1) tylko dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a powyższy obowiązek rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat;
2) dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego (art. 31 ust. 4 – 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148). Potwierdza to również art. 36 ust. 2 pkt 1 PO, zgodnie z którym dziecko 6 – letnie może rozpocząć naukę w szkole, jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę (nie ma mowy o obowiązku przygotowania przedszkolnego). Ponadto dziecko nie powtarza obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, ponieważ jako 5 – latek korzysta z prawa do wychowania przedszkolnego, a jeśli nie rozpocznie nauki w szkole w wieku 6 lat, to jako 6 – latek odbywa obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Instytucji powtarzania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie przewiduje w ogóle akt PO. W publicznym przedszkolu rodzic składa jedynie corocznie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, związaną z planowanym w przedszkolu postępowaniem rekrutacyjnym (art. 153 ust. 2 PO), a żaden przepis nie nakłada na niego obowiązku składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków, w tym o powtarzanie lub realizowanie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Dyrektor nie może pozytywnie rozpatrzyć ewentualnego wniosku rodzica dziecka 5 – letniego o odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego, jako sprzecznego z prawem. W związku z tym bezprzedmiotowe jest opracowanie regulaminu, który miałby taką możliwość dopuszczać, jako sprzecznego z powszechnie obowiązującymi przepisami. Wniosek rodzica, którego treść jest błędna, można ewentualnie potraktować jedynie jako wniosek o przeniesienie dziecka do oddziału 6 – latków, jeśli w danym przedszkolu są tworzone oddziały dla poszczególnych grup wiekowych zgodnie z postanowieniami statutu placówki. Natomiast obecność młodszego dziecka w grupie sześciolatków nadal pozostanie dla tego dziecka korzystaniem z prawa do wychowania przedszkolnego – art. 31 ust. 6 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z ZFŚS można sfinansować pracownikom bilety na przedstawienie teatralne, jeżeli organizatorem wyjścia jest ZNP, nie pracodawca?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła posiada w dokumentacji szkolnej tj. w WSO (Wewnątrzszkolny System Oceniania) zapis:
„Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione
pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) zgodnie z Przedmiotowym Systemem Oceniania. Prace pisemne nie są wydawane do domu. Będą do wglądu na zebraniach z rodzicami i konsultacjach na terenie szkoły
w wyznaczonym terminie przez nauczyciela.” Co należy zrobić jeżeli jeden z rodziców wystawił nam żądanie: „Proszę o udostępnienie (w formie ksero lub skanu na e-maila) najlepiej jeszcze przed zebraniem (…) wszystkich pisemnych prac mojego dziecka….” . Pytanie to kieruję ze względu na bardzo różne interpretacje Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz.562 z poźn.zm).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do mojego liceum zgłosił się uczeń z innej szkoły z prośbą o przyjęcie. Po porównaniu szkolnych planów nauczania jego dotychczasowej szkoły i naszej okazało się, że są duże różnice programowe. W żadnym z oddziałów w moim liceum nie mogę zapewnić uczniowi kontynuacji przedmiotów uzupełniających. W jaki sposób mogę zapewnić możliwość uzupełnienia różnic programowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący szkołę powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora zespołu szkół. Czy po jej powołaniu może zmienić jej skład, gdyż jeden z członków komisji w danym terminie nie może wziąć udziału w pracach komisji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię w sprawie ZFŚS, a konkretnie zagadnienia dot. statusu emeryta - byłego pracownika zakładu pracy jako osoby uprawnionej do świadczeń z ZFŚS.
Jeśli pracownik odchodzi na emeryturę z naszego zakładu pracy, to zostaje objęty opieką ZFŚS naszego zakładu pracy i ma prawo do świadczenia u nas.
Czy, gdy przebywając na emeryturze osoba ta podejmie pracę w innym zakładzie pracy, przestanie być objęta ZFŚS naszego zakładu pracy jako emeryt, a zostanie objęta ZFŚS tego zakładu pracy, w którym jest pracownikiem?
Gdy ww. zatrudnienie ustanie, to pod opiekę ZFŚS którego z zakładów pracy przejdzie ta osoba? Czy pod opiekę naszego ZFŚS, ponieważ z naszego zakładu pracy odchodziła na emeryturę, czy pod opiekę zakładu pracy, w którym to była zatrudniona po raz ostatni?
Jeśli jest tak, że w przedstawionej sytuacji prawo do świadczeń ZFŚS istniałoby nie w zakładzie pracy, z którego odchodzi się na emeryturę, a w ostatnim miejscu pracy, to w jakiej formie weryfikować, czy emeryt naszego zakładu pracy, przebywając na emeryturze nie podjął zatrudnienia w jakimś zakładzie pracy, co skutkowałoby utratą prawa do świadczeń ZFŚS w naszym zakładzie pracy i przejściem pod opiekę ZFŚS zakładu pracy, w którym podjął zatrudnienie?
Czy przy każdorazowym składaniu wniosku o świadczenie z ZFŚS przez dotychczasowego emeryta należy wymagać oświadczenia, że nasz zakład pracy jest jego ostatnim miejscem zatrudnienia czyli, że po odejściu na emeryturę z naszego zakładu pracy nigdzie nie podjął zatrudnienia?
I jeszcze jedno pytanie dot. omawianego zagadnienia: Jeżeli tzw. "nasz" emeryt podejmie pracę w zakładzie pracy, w którym nie jest tworzony ZFŚS, to po zakończeniu pracy w tym zakładzie pracy pozostanie bez opieki socjalnej, czy może zwrócić się o świadczenie z ZFŚS u nas jako ostatniego zakładu pracy, który tworzył ZFŚS?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe