Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o wyjaśnienie i podanie wykładni prawnej jakie pensum obowiązuje nauczycieli pracujących w grupach dzieci 5-6 latków w przedszkolu.
Z uwagi na obecność w grupie dzieci 6 letnich, wymiar pensum nauczyciela wynosi 22 godziny tygodniowo, co oznacza, że nie ma decydującego znaczenia obecność pięciolatków, z którymi – jeśli są jedynymi uczniami w grupie – nauczyciel realizuje 25 godzin tygodniowo (art. 42 ust. 3 lp. 1 i 2 KN, wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 kwietnia 2014 r., II SA/Ol 114/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W tym roku ksiądz organizuje rekolekcje w szkole na sali gimnastycznej. Czy wychowawca klasy może odmówić opieki nad uczniami na sali gimn. podczas rekolecji, argumentując, że jest niewierzący. Zaznaczam, iż wszyscy uczniowie uczestniczą w rekolekcjach i brakuje nauczycieli do sprawowania opieki nad nimi.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczne przedszkole otrzymało pismo z sąsiedniej gminy o przedstawienie rozliczenia pobytu dziecka w przedszkolu i przedstawienie dowodów wpłat rodziców za ostatnie dwa miesiące. Kontaktowałam się z urzędem i wójt stwierdził, że wstrzymał dotacje, bo nie będzie płacił za dziecko, które nie uczęszcza do przedszkola, bo rodzic jest na zasiłku COVID-19. Przedszkole ma umowę z rodzicem, a przez te dwa miesiące dziecko nie przychodziło, bo mama korzystała z zasiłku i nie mamy wpłat, ponieważ zwolniliśmy wszystkich, którzy nie przyprowadzają dzieci. Dziecko wraca w sierpniu. Czy wójt może wstrzymać dotacje? Czy jest na to jakaś podstawa prawna? Co ma w tym przypadku zrobić przedszkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do oddziału przedszkolnego uczęszcza dziecko 6-letnie, które nie nie bierze udziału w zajęciach i ma zaburzona mowę, pochodzi z rodziny niewydolnej. Rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni. Czy rada pedagogiczna bez zgody rodziców może odroczyć dziecko, jeśli nie osiągnie dojrzałości szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy niepubliczny młodzieżowy ośrodek wychowawczy może odstąpić od zasady wyrażonej w §63 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. 2011 Nr 109, poz. 631) w odniesieniu do ustalenia wysokości opłaty równej wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie, tj. czy niepubliczny ośrodek wychowawczy może ustanowić wyższą opłatę za wyżywienie na podstawie zapisu art.84b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425.) ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak liczyć godziny doraźnych zastępstw nauczycielce przedszkola, która ma 25 godzin etatu: w poniedziałek ma 8 godzin, we wtorek 4 godziny, w środę 4 godziny, w czwartek 3 godziny, a w piętek - 8, w tym 2 nadgodziny wynikające z organizacji. W tym tygodniu nauczycielka w poniedziałek miała urlop, a w środę musiała wziąć 1 godzinę dodatkowo (zamiast 4 godzin pracowała 5), bo nie miał kto pracować z dziećmi i dostała tym samym 1 nadgodzinę. Jak naliczyć nauczycielce nadgodziny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe