Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące obliczania ilości godzin nadliczbowych dla nauczyciela za tydzień, w którym wypada dzień wolny np. świąteczny. Czy ta zasada obowiązywać będzie również w sytuacji, kiedy w tygodniu wypadają dni ferii świątecznych. Np nauczyciel ma następujący rozkład zajęć: pon - 4 wt - 4 śr - 4 czw - 5 pt - 5 z tym , ze czwartek i piątek to dni 23, 24 grudnia. Czy za te dni należą się jakieś godziny nadliczbowe? A jeżeli tak, to co z tygodniem miedzy świętami? (27 - 31 grudnia). Dziękuję
W art. 30 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.) czytamy:
Art. 30.
5. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określa, w drodze rozporządzenia:
1) corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli (...);
4) sposób ustalania wysokości wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (...);
6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, (...),
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w ust. 3.
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.) – art. 35 ust. 2 i 2a, art. 39 ust. 3 i 4,
Rozporządzenie MENiS z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 ze zm.) - § 3 ust. 1 pkt 1.
Jednak:
W uchwale z 29 marca 1989 r. (sygn. akt III PZP 53/88), wiążącej dla sądów, Sad Najwyższy stwierdził, że nie należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których szkoła, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie prowadzi działalności dydaktycznej czy wychowawczej, co dotyczy dni ustawowo wolnych od pracy, jak niedziele czy święta, oraz dni wolnych od pracy i przerw w pracy szkoły (np. przerwy świąteczne, związane z praktykami w szkołach zawodowych czy wcześniejszym zakończeniem zajęć w klasach programowo najwyższych).
Pozostale składniki wynagrodzenia są wypłacane z góry za miesiąc, w związku z tym nauczyciel otrzymuje je w pełnej wysokości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym zapytać o wysokość wynagrodzenia dla nauczyciela w placówkach publicznych zatrudniających nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jaką wysokość pensji posiada - nauczyciel kontraktowy, pracujący w mieście gminnym (wielkość gminy 7 tys. mieszkańców, a samego miasta ok. 5 tys.) ze stażem pracy 4-5 lat, z wykształceniem wyższym, z przygotowaniem pedagogicznym. Praca poza godzinami nocnymi, wychowanie przedszkolne, brak dodatkowych obowiązków w postaci sprawowania funkcji dyrektora czy bycia opiekunem stażu, województwo lubelskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela z gimnazjum w szkole podstawowej. Gmina nasza nie podjęła decyzji w sprawie sieci szkół w związku z czy gimnazjum zostaje wygaszane. Pytanie: Jaki rodzaj umowy muszę zawrzeć z nauczycielem (czas określony czy nieokreślony) z gimnazjum jeśli zatrudniam go na kilka godzin. Zaznaczę, że nauczyciele ci nadal są zatrudnieni w swojej macierzystej jednostce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z błędnie zawartą umową na zastępstwo (podstawa prawna była właściwa lecz brakowało zapisu, że zastępstwo jest na czas pełnienia funkcji dyrektora), czwarta umowa z nauczycielem kontraktowym na czas określony została za porozumieniem stron przekształcona w umowę na czas nieokreślony w dniu 1 września 2015r. 31 sierpnia 2016r. kończy mi się okres powołania na stanowisko dyrektora. Nie mam pewności, że organ prowadzący przedłuży mi powołanie na stanowisko dyrektora bez konkursu, a jeśli będzie konkurs, to nie wiadomo czy zostanę dyrektorem. Powinnam więc zaplanować w projekcie arkusza etat dla siebie. Wtedy dla tej nauczycielki nie mam nawet 1/4 etatu matematyki (na takie stanowisko była zatrudniona). Jak mam zgodnie z przepisami prawa wypowiedzieć umowę i czy to jest możliwe, jeśli ta Pani przebywać będzie na urlopie macierzyńskim? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe