Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badanie lekarskie po nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego (przed w/w urlopami) związanego z ciążą. W przedmiotowej kwestii mam następujące pytania: 1. Czy 52 tyg. nieobecności spowodowanej przebywaniem pracownika na urlopach związanych z macierzyństwem (macierzyński, rodzicielski) są podstawą do skierowania go na badania kontrolne? 2. Czy zwolnienie lekarskie pracownicy w ciąży trwające powyżej 30 dni obowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na badania kontrolne? Czy należy uznać w tym miejscu, że ciąża nie jest chorobą i po takich zwolnieniach lekarskich nie ma potrzeby kierowania pracownicy do lekarza medycyny pracy? Jeśli jednak należy przeprowadzić te badania, jaki dokument pracownica ma przedstawić lekarzowi orzecznikowi, żeby na jego podstawie lekarz stwierdził zakończenie leczenia?
Na podstawie art. 229 § 2 zd. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Urlop macierzyński i rodzicielski nie są niezdolnością do pracy z powodu choroby, a usprawiedliwioną nieobecnością w pracy wynikającą z korzystania z uprawnień rodzicielskich; w związku z tym nie stanowią przesłanki skierowania na badanie kontrolne. Również ciąża nie jest chorobą, ale już niezdolność do pracy z powodu choroby przypadającej w czasie ciąży w sytuacji, gdy trwa ponad 30 dni, zobowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy na badanie kontrolne – art. 229 § 2 zd. 2 w zw. z § 4a KP; pracownica nie przedkłada lekarzowi medycyny pracy innego dokumentu niż skierowanie wystawione przez pracodawcę, a w szczególności nie musi udowodnić zakończenia leczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mający 41 lat pracy w tym 30 lat jako kierownik internatu może odejść na emeryturę z KN tzw. 20 z 9 miesięczną odprawą z zespołu szkół w skład, którego wchodzi internat i nabył uprawnienia? Prze pierwsze lata uczył przedmiotów zawodowych budowlanych w szkole i wówczas miał skończone Państwowe Studium Techniczne. Następnie ukończył studia i uzyskał tytuł magistra pedagogiki ogólnej, a wcześniej licencjat z pedagogiki zarządzania. Czy w sytuacji planowanych zmniejszonych oddziałów o jedną klasę i zapisany vacat dla nauczyciela przedmiotów zawodowych prawnie będzie wypłacona na koniec sierpnia odprawa dziewięciomiesięczna - planowana. Zaznaczam, że nauczyciel od 10 lat nie uczył przedmiotów zawodowych i tylko pracował jako kierownik w internacie. Czy ma uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych w szkole ponadgimnazjalnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły po rezygnacji osoby z funkcji kierownika internatu powinien ogłosić konkurs na stanowisko kierownika czy wystarczy zasięgnąć opinii Rady Pedagogicznej i organu prowadzącego? Jeżeli powinien ogłosić konkurs to jakie kandydat na kierownika powinien spełniać wymogi? Nadmieniam jednocześnie, internat jest na terenie szkoły (sąsiedni budynek), a obecny kierownik podlega dyrektorowi. Dziękuje za odpowiedzieć.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy konserwatorowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, pracującemu 4 dni w tygodniu (po 5 godzin) przysługuje dzień wolny za 06.01.?
- Proszę o informację dotyczącą wyliczenia ilości dni ekwiwalentu za urlop: 1. PLACÓWKA FERYJNA, a/ pracownik zatrudniony na zastępstwo w wymiarze 0,19 etatu od 01.09.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (wykorzystał 2 tyg. ferii);
b/ pracownik zatrudniony na czas określony w wymiarze 1 etat od 13.03.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (nie wykorzystał 2 tyg. ferii).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacać dodatek wiejski nauczycielowi, który zatrudniony jest w szkole położonej na terenie miasta, a uzupełnia etat w szkole wiejskiej w wymiarze 8h?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe