Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok 2017/2018 opracowuje dyrektor szkoły i przedszkola, uwzględniając przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych (parg. 17 ust 4 projektu z 20.01.2017 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli). Czy muszę zasięgać opinii związków zawodowych, jeśli żaden z nauczycieli, którego projekt dotyczy, nie jest członkiem związku zawodowego, ani nie złożył pisma o objęciu go ochroną związkową? Jeśli tak, do kogo mam skierować arkusz do zaopiniowania? Do którego związku? Do jakiej jednostki w strukturze organizacyjnej związku?
Projekt arkusza według projektu rozporządzenia ma wymagać opinii organizacji związkowych wymienionych w art. 110 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, czyli zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, zrzeszających nauczycieli. Uprawnienia organizacji zakładowych przysługują również międzyzakładowym organizacjom związkowym (art. 34 UoZZ). Art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, Dz. U. z 2015 r., poz. 1240 stanowi, że za reprezentatywne organizacje związkowe uznaje się ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia (federacje) związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe (konfederacje), które spełniają łącznie następujące kryteria: 1) zrzeszają więcej niż 300 000 członków będących pracownikami; 2) działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności jest określony w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej. Tak określoną reprezentatywność stwierdza Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek organizacji związkowej, składany co 4 lata (art. 25 ust. 1 i 2 ustawy). Aktualny spis takich organizacji jest udostępniony na stronie http://www.dialog.gov.pl/czym-jest-dialog-spoleczny/strony-i-instytucje-dialogu-spolecznego/zwiazki-zawodowe/ i wymienia: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" (NSZZ "Solidarność"), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oraz Forum Związków Zawodowych (FZZ). Z pytania wynika, że w przedszkolu nie działa zakładowa organizacja związkowa. Jeśli nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu nie są zrzeszeni w żadnej międzyzakładowej organizacji związkowej, z której statutu wynikałoby, że jest jednostką organizacyjną reprezentatywnej organizacji związkowej albo jednostką organizacyjną organizacji związkowej wchodzącej w skład jednego z ww. reprezentatywnych związków, arkusz przedszkola nie podlega opiniowaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakim stopniu obowiązują szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej przepisy wynikające z z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach? Czy część zajęć (poza orzeczeniami i opiniami) np. zajęcia z logopedą mogą być w takiej placówce płatne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli rodzic w lipcu 2017 r. dostarczy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną, to ucznia z takim orzeczeniem wykazywać w liście do starostwa od 1 sierpnia czy dopiero we wrześniu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy 2 maja 2022 r. jest dniem wolnym dla uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaki rodzaj zajęć indywidualnych może prowadzić nauczyciel wychowania przedszkolnego, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki? Czy może prowadzić indywidualną terapię pedagogiczną z dziećmi z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący przedszkole niepubliczne to spółka z o.o. Dotacja nie została wykorzystana w całości w danym miesiącu czy kwartale rozliczeniowym. Księgowa potraktowała to jako zysk/dochód i odprowadziła podatek. Czy słusznie? Wydaje mi się, że kwotę niewykorzystaną należy zwrócić, a nie opodatkować. Proszę o odpowiedz z podaniem konkretnych przepisów. Inny przypadek, to prowadzenie przedszkola przez fundację. Prezes zatrudnia dyrektora przedszkola, nauczyciela dyplomowanego po studiach podyplomowych w zakresie zarządzania oświatą, który sprawuje przede wszystkim nadzór pedagogiczny. Czy prezes fundacji może mieć funkcję dyrektora do spraw ekonomicznych, menadżerskich i mieć wypłacane wynagrodzenie z dotacji oświatowej? Placówka może mieć dwóch dyrektorów? A może to stanowisko powinno mieć inną nazwę, by wynagrodzenie mogło być naliczane? Jaką?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe