Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1) W gimnazjum jest zatrudniony jeden n-l biologii, chemii, geografii, fizyki, muzyki, plastyki, zajęć technicznych, edukacji dla bezpieczeństwa. W przypadku choroby n-la dyrektor organizuje zastępstwa. Wiadomym jest, że w takiej sytuacji nie ma możliwości pójścia na zastępstwo specjalisty tego samego przedmiotu. Idzie więc inny specjalista. Ma zostawiony konspekt, karty pracy, dysponuje filmem, prezentacją multimedialną. Czy nauczyciel zastępujący (nie-specjalista) może wpisać kolejny nr lekcji a dyrektor zaliczyć tę lekcję do liczby godzin zrealizowanych danego przedmiotu? Rozporządzenie MEN w sprawie kwalifikacji nauczycieli jest niezwykle istotne w przypadku zatrudniania nauczycieli. Ale czy też tak samo ma być respektowane w przypadku organizacji zastępstw? Czy biolog nie przeprowadzi lekcji chemii, fizyk matematyki a polonista historii?
To do dyrektor szkoły decyduje o tym, czy uznać lekcję przeprowadzoną w ramach zastępstwa przez nauczyciela innego przedmiotu. Jeżeli uzna, że w ramach zastępstwa zostały zrealizowane treści nauczania z danego przedmiotu, wówczas uznaje tę lekcję do liczby godzin, na których realizowane były treści nauczania z danego przedmiotu. Zadaniem dyrektora szkoły zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego. Nadzorowi pedagogicznemu podlega w szczególności realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania (art. 33 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy). Dyrektor szkoły, na podstawie wyników nadzoru, ustala, czy na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w ramach zastępstw za nieobecnego nauczyciela były realizowane treści nauczania danego przedmiotu. Podstawa prawna: • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.);
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry
Czy istnieje podstawa prawna do przedłużenia stanowiska dyrektora szkoły (bez konkursu organu prowadzącego) Jeśli tak to na jak długo?
Dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób i jakie warunki trzeba spełnić żeby założyć niepubliczna szkołę specjalną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może udzielać korepetycji uczniom, których uczy w szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wychowania przedszkolnego w przedszkolu niepublicznym mają obowiązek prowadzenia teczek wychowawcy w danej grupie i co w takiej teczce powinno się znajdować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z ustawą "Prawo oświatowe" droga dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego i dziecka pięcioletniego z domu do publicznego przedszkola nie powinna przekraczać 3 km.
Jeżeli droga przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Do naszego publicznego przedszkola dzieci są dowożone przez rodziców. Jeśli dziecko urodziło się np. 5 kwietnia, zwrot kosztów za dowożenie przysługuje od tej daty czy też od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 5 lat?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe