Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy w szkole musi być prowadzona papierowa księga zastępstw, jeśli nauczyciele dostają informację o zastępstwach przez Librus?
2. Uczniowie z Ukrainy nie złożyli oficjalnego pisma o rezygnacji z uczęszczania do szkoły natomiast mamy oficjalne pismo z Urzędu Gminy, że cała rodzina wymeldowała się. Czy to jest podstawa aby zakończyć edukację w księgach i SIO?
Ad. 1.
Dyrektor szkoły decyduje o formie powiadamiania nauczycieli o przydzieleniu doraźnego zastępstwa. Decyduje także o formie rozliczania tychże godzin.
Na podstawie art. 35 ust. 2a i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.) przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
Wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Sumując, nie ma obowiązku prowadzenia w szkole papierowej księgi zastępstw, ponieważ nauczyciele dostają informację o zastępstwach przez program Librus.
Ad. 2.
Na podstawie art. 55c ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 103 z późn. zm.) dyrektor szkoły może, w drodze decyzji, skreślić uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie niniejszej ustawy albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, z listy uczniów jeżeli uczniowie:
1) nie zamieszkują na obszarze gminy, w której jest położona szkoła, oraz
2) ma nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie dwóch miesięcy na co najmniej 50% dni zajęć w szkole.
Wyjazd dzieci obywateli Ukrainy z terenu obwodu szkolnego (także z terenu gminy) spełnia powyższe warunki zatem jest to podstawa aby zakończyć wpisy na temat tych uczniów w księgach szkolnych i w SIO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wobec jednego z uczniów miał miejsce incydent (uderzenie pudełkiem śniadaniowym w głowę). Nauczyciele i dyrektor podjęli szybkie kroki. Rodzice ucznia poszkodowanego żądają podania im informacji o tym, w jaki sposób ten drugi został ukarany, jakie poniósł konsekwencje. Czy szkoła musi to zrobić? Uczeń, który podniósł rękę na kolegę został sprowokowany. Jeszcze w ubiegłym roku miał orzeczenie o spektrum autyzmu. Od tego roku - jedynie opinię o SLI. Praca z nim wygląda inaczej, niż z uczniami bez problemów. Czy konieczne jest podawanie informacji o karze?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli prywatne dziecko dyrektora szkoły ma mieć zwolnienie z wychowania fizycznego z całego semestru (po operacji - zgodnie z zaleceniem lekarza), jak zredagować wniosek o zwolnienie z tychże zajęć, skoro adresatem i nadawcą jest ta sama osoba?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie powinny być zapisy w szkolnym systemie oceniania wskazujące na to, że ocenianie zakłada dawanie uczniom informacji o postępach w nauce?
- Bardzo proszę o opracowanie dokumentu ,,Arkusz dojrzałości szkolnej dziecka 6 letniego" wg nowej podstawy programowej z 2017r.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mamy przekazać organowi prowadzącemu szkołę nowy Statut?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe