Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy uczniowi klasy 8 w arkuszu ocen w tabeli wyniki klasyfikacji końcowej zlicza się liczbę opuszczonych godzin z klas 1-8 czy przepisuje się liczbę opuszczonych godzin tylko z klasy 8? 2. Czy w arkuszu ocen przepisuje się datę uchwały rady pedagogicznej, datę i podpis nauczyciela wypełniającego arkusz ocen? 3. Uczeń w klasie 5 i 7 uczęszczał na zajęcia "Wychowywanie do życia w rodzinie" W klasie 6 i 8 nie uczęszczał. Jak zapisać to w arkuszu ocen w tabeli - Wyniki klasyfikacji końcowej?
Wszystkie odpowiedzi na zadane pytania znajdują się w:
• rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji ((Dz.U. z 2017 r. poz. 1646- dalej rozporządzenie dotyczące dokumentacji szkolnej),
• rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1700- dalej rozporządzenie w sprawie świadectw).
Ad 1) Zgodnie z punktem 27 załącznika nr 5 do rozporządzenia w sprawie świadectw dotyczącego świadectw i arkuszy oraz § 7 tego rozporządzenia, w arkuszach ocen po wpisaniu wyników klasyfikacji rocznej lub semestralnej uzyskanych w klasie programowo najwyższej szkoły danego typu należy w kolejnej kolumnie wpisać wyniki klasyfikacji końcowej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy należy uwzględnić tutaj zliczone nieobecności ucznia. Można przyjąć, że nieobecności ucznia mają bezpośredni wpływ na klasyfikację i nieobecności te wpisać i nie będzie to stanowić błędu. Podkreślić należy, że rozporządzenie wprost tego nie nakazuje, tak jak w przypadku ocen.
As 2) § 14 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego dokumentacji szkolnej wskazuje wprost, że wpisów w arkuszach ocen dokonuje się m.in. na podstawie protokołów zebrań rady pedagogicznej. Wpisów tych dokonuje nauczyciel wypełniający arkusz ocen ucznia i potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.
Wynika z tego, że w arkuszu należy wpisać datę i numer zebrania rady Pedagogicznej, na której podjęto konkretną uchwałę, a nauczyciel ma obowiązek złożyć swój podpis wraz z datą na arkuszu ocen.
Ad 3) Zgodnie z punktem 12 załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadectw dotyczącego wydawania świadectw, udział uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie na świadectwach szkolnych i w arkuszach ocen odnotowuje się w części „Inne zajęcia”. W miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny z tych zajęć wpisuje się odpowiednio „uczestniczył” lub „uczestniczyła”. Z kolei w punkcie 27 tego załącznika nr 5 wskazano, że w arkuszach ocen po wpisaniu wyników klasyfikacji rocznej lub semestralnej uzyskanych w klasie programowo najwyższej szkoły danego typu należy w kolejnej kolumnie wpisać wyniki klasyfikacji końcowej.
Wynika z tego, że jeżeli uczeń uczestniczył w tych zajęciach należy uwzględnić to na świadectwie końcowym i w arkuszu ocen.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w Zespole Wychowania Przedszkolnego gdzie nie ma Rady Pedagogicznej(1 nauczyciel) wszelkie plany, programy, regulaminy itp. opiniuje i zatwierdza tylko dyrektor?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o propozycję narzędzi badawczych do ewaluacji wewnętrznej w szkole podstawowej; w szkole respektowane są normy społeczne.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia może w tym czasie podjąć studia podyplomowe?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia uczniowie klas 1-6 mają zajęcia ogólnokształcące oraz zajęcia muzyczne. Na zajęcia muzyczne muszą czasami oczekiwać po 2-3 godziny. W tym czasie powinni zgodnie z zarządzeniem dyrektora przebywać na świetlicy szkolnej. Niestety ustawicznie łamią ten przepis i chowają się po szkole, wychodzą na zewnątrz do pobliskiego sklepu, lasu itp. Doszło też do kilku małych wypadków. Rodzice również dają uczniom przyzwolenie na takie opuszczanie szkoły pisząc tzw. stałe oświadczenia wyrażające zgodę na wyjście ze szkoły w trakcie oczekiwania na zajęcia. W takiej sytuacji nie sposób zapanować nad bezpieczeństwem uczniów. Co może zrobić w tej kwestii dyrektor szkoły? Część rodziców rozumie potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, jednak grupa rodziców twierdzi, że nie mam prawa nakazać uczniom pobytu w świetlicy, skoro nie chcą tam być. Zwykle podczas tych okienek nie ma jak zapewnić uczniom opieki.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Przez jaki czas należy przechowywać w szkole dokumenty dotyczące wycieczek szkolnych?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe