Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Czy osoba posiadająca wykształcenie wyższe zawodowe na kierunku pedagogika specjalna o specjalności: edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością oraz na...

PORADA PRAWNA

08 grudnia 2016 Nadzór pedagogiczny

1. Czy osoba posiadająca wykształcenie wyższe zawodowe na kierunku pedagogika specjalna o specjalności :edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością oraz na kierunku pedagogika o specjalności pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną może pracować z wychowankami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną ? Czy osoba, aby mogła pracować z w/w wychowankami musi mieć ukończone studia z zakresu oligofrenopedagogiki?; 2. Ile godzin zajęć praktycznych i teoretycznych trzeba mieć w suplemencie do dyplomu, aby uznać ,że ma się kwalifikacje do pracy z osobami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną?; 3. Czy osoba pracująca na stanowisku nauczyciel z wychowankami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, w dniu złożenia wniosku o awans na stopień nauczyciela kontraktowego , powinna mieć kwalifikacje z oligofrenopedagogiki?; 4. Czy osoba z wykształceniem pedagogicznym , która nie pracowała z dziećmi jako nauczyciel przez 5 lat lub więcej, traci prawo do wykonywania zawodu?Czy musi się dokształcić, aby móc pracować w zawodzie nauczyciela?

1. Czy osoba posiadająca wykształcenie wyższe zawodowe na kierunku pedagogika specjalna o specjalności: edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością oraz na kierunku pedagogika o specjalności pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną może pracować z wychowankami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną ? Czy osoba, aby mogła pracować z w/w wychowankami musi mieć ukończone studia z zakresu oligofrenopedagogiki?

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jednolity, Załącznik do obwieszczenia MEN z dnia 6 sierpnia 2015 r. (D.U z 2015r. poz. 1264)

ad 1) Tak, taka osoba musi posiadać kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki, albowiem kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim posiada osoba, która:

  • ukończyła studia wyższe w zakresie oligofrenopedagogiki

lub

  • ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki

lub

  • ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika.(§ 14.)


2. Ile godzin zajęć praktycznych i teoretycznych trzeba mieć w suplemencie do dyplomu, aby uznać ,że ma się kwalifikacje do pracy z osobami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną?

ad 2) Nie ma rozgraniczenia na kwalifikacje do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w zależności od stopnia tej niepełnosprawności. Jak wspomniano wyżej trzeba mieć kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki oraz udokumentowane co najmniej 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. (§ 1.)

3. Czy osoba pracująca na stanowisku nauczyciel z wychowankami z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, w dniu złożenia wniosku o awans na stopień nauczyciela kontraktowego, powinna mieć kwalifikacje z oligofrenopedagogiki?

ad 3) Jeśli dana osoba została zatrudniona na stanowisku nauczyciela do pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie – to znaczy, że dyrektor placówki uznał jej kwalifikacje. Jeśli taka osoba została jednak zatrudniona bez posiadania stosownych kwalifikacji – to nie może rozpocząć stażu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego.

4. Czy osoba z wykształceniem pedagogicznym , która nie pracowała z dziećmi jako nauczyciel przez 5 lat lub więcej, traci prawo do wykonywania zawodu? Czy musi się dokształcić, aby móc pracować w zawodzie nauczyciela?

ad 4) Raz nabyte uprawnienia do bycia nauczycielem - poświadczone dyplomem ukończenia stosownych studiów z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym - ważne są bez względu na to, kiedy dana osoba rozpoczęła pracę w zawodzie, czy też miała kilkuletnią przerwy w jego wykonywaniu. Długość przerwy lub okres, który upłynął od ukończenia studiów nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Ważne, by taka osoba miała kwalifikacje wymagane do nauczania danego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, co w opisanym przypadku tyczy się kwalifikacji z oligofrenopedagogiki.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT