10 marca 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2023. Na 2023 r. ustalono kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w ośmiu obszarach (w roku ubiegłym było dziewięć).
By otrzymać dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2023 r. (zapis obszaru nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego) wnioski należy składać wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego znajdującego się w Strefie Pracownika systemu informacji oświatowej. Nieprzekraczalny termin składania wniosków 20 października 2023 r. dotyczy wzrostu liczby zadań oświatowych w zakresie liczby uczniów, wychowanków, korzystających lub słuchaczy po 30 września 2023 r.
Określono także terminy na udzielanie pomocy jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego (zapis obszaru nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego). Nieprzekraczalny termin składania wniosków to:
1) do 26 maja 2023 r. – dotyczy zdarzeń losowych, które wystąpiły w miesiącach: październik – grudzień 2022 r. oraz styczeń – marzec 2023 r.
2) w terminie do 40 dni kalendarzowych od daty wystąpienia zdarzenia w przypadku budynków nieubezpieczonych, jednak nie później niż do 13 października 2023 r.
3) w terminie do 30 dni kalendarzowych od dnia zakończenia procedury odszkodowawczej w przypadku budynków oświatowych, które były ubezpieczone, tj. od otrzymania decyzji lub innego dokumentu potwierdzającego przyznanie lub odmowę przyznania odszkodowania (niezbędne jest potwierdzenie daty wpływu dokumentu do ubezpieczonego), jednak nie później niż do 13 października 2023 r.
Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (zapis obszaru nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego) można otrzymać z wyłączeniem budynków przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Nieprzekraczalny termin składania wniosków to 27 października 2023 r.
Wnioskować można także o dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli zwalnianych w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 KN w związku z art. 20 KN. Wnioski należy składać wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego znajdującego się w Strefie Pracownika systemu informacji oświatowej w nieprzekraczalnym terminie do 29 września 2023 r.
By otrzymać dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach oraz nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji wnioski należy składać:
1) do 26 maja 2023 r.; I tura – dotyczy pomieszczeń do nauki oddanych do użytkowania/zaadaptowanych w IV kwartale roku 2022 oraz w I kwartale 2023 r.,
2) do 6 października 2023 r.; II tura – dotyczy pomieszczeń do nauki oddanych do użytkowania/zaadaptowanych w II i III kwartale 2023 r.
O dofinansowanie doposażenia pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach należy wnioskować do 29 września 2023 r.
Aby dokonać korekty części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych (zapis obszaru nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego) należy złożyć wniosek do dnia 26 maja 2023 r.
Do obszaru dofinansowania innych zadań o jednorazowym charakterze nieuwzględnionych w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2023 nie zalicza się m.in. remontów bieżących, zadań o charakterze inwestycyjnym, kosztów związanych z urlopami dla poratowania zdrowia, skutków awansu zawodowego nauczycieli, wydatków bieżących na utrzymanie szkół i wynagrodzenia oraz zadań ujętych w kryteriach I-VII (zapis obszaru jak w roku ubiegłym). Nieprzekraczalny termin składania wniosków to 8 września 2023 r.
Do kryteriów dołączono wzory wniosków. Podział rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej nastąpi nie później niż do dnia 30 listopada 2023 roku.
Leszek Zaleśny
zwiń >>