Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Zmiany w szkolnictwie zawodowym – wizyta szefowej MEN w Kielcach

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w czwartek, 1 lutego br. wzięła udział w posiedzeniu Zespołu do Spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego powołanego przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Podczas spotkania wręczono także akty powołania do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Otrzymało je 13 dyrektorów szkół.

Podczas swojego wystąpienia szefowa MEN mówiła o dotychczasowych działaniach, jakie podjęło ministerstwo edukacji w związku z tworzeniem szkół branżowych i nowym modelem szkolnictwa zawodowego w Polsce.

– Pracodawcy są z nami przy pisaniu podstaw programowych kształcenia w zawodach. Będą także obecni na egzaminach zawodowych, które w większości mają być praktyczne, a nie teoretyczne – wskazała minister Anna Zalewska.

Szefowa MEN podkreśliła, że szkoły branżowe i technika muszą być szkołami, które nieustannie będą dostosowywać się do potrzeb zmieniającej się gospodarki oraz potrzeb rynku pracy.

– Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie zawody będą potrzebne za 5 lat. Branżowa szkoła ma być szkołą elastyczną, która będzie dostosowywać program nauczania do zmieniającej się gospodarki – powiedziała minister Anna Zalewska.

Dużo miejsca w swoim przemówieniu minister edukacji poświęciła kwestii finansowania szkolnictwa branżowego.

– Na szkolnictwo branżowe i techniczne MEN przeznacza 9 mld zł subwencji oświatowej. Kolejne środki na szkolnictwo zawodowe to 4 mld zł w samorządach z funduszy UE. Od 2019 r. resort nie wyda ani złotówki na taki zawód, który będzie kształcił bezrobotnych. Nie pozwolimy na otwarcie takiej szkoły – mówiła szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska zaznaczyła, że jednym z priorytetów działań resortu jest obecnie promocja szkolnictwa branżowego i pokazanie go jako atrakcyjnej ścieżki rozwoju dla młodych ludzi. Wskazała, że to rodzice w większości decydują o tym, jaką szkołę wybierze ich dziecko.

– Musimy wypromować szkolnictwo zawodowe. Młodym ludziom i ich rodzicom branżowa szkoła i technikum muszą kojarzyć się nie tylko z nowoczesnością, ale być również miejscem zdobycia dobrego zawodu oraz nabycia kompetencji potrzebnych na rynku pracy.

Podczas wizyty w Kielcach szefowa MEN spotkała się także z uczniami i nauczycielami szkół gastronomicznych z województwa świętokrzyskiego.

– Uczniowie techników i branżowych szkół to zdolni młodzi ludzie z ogromną pasją, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności – mówiła minister Anna Zalewska.

W spotkaniu uczestniczyli także: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, parlamentarzyści oraz dyrektorzy szkół. 

Data: 2018/02/02

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT