Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Zapowiedź udziału Minister Anny Zalewskiej w prezentacji drugiego tomu polsko-niemieckiego podręcznika
W poniedziałek, 20 listopada 2017 r., Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej weźmie udział w prezentacji 2 tomu podręcznika pt. „Europa – nasza historia” powstałego w ramach projektu pn. Polsko-Niemiecki podręcznik do nauczania historii (Międzynarodowe Centrum Konferencyjne „Krzyżowa”, Krzyżowa 7, Grodziszcze).
W ramach wydarzenia odbędzie się briefing prasowy Anny Zalewskiej Ministra Edukacji Narodowej oraz Britty Ernst, Minister Edukacji, Młodzieży i Sportu Kraju Związkowego Brandenburgia.
Ponadto, obie Panie Minister spotkają się z młodzieżą z Polski, Niemiec i Ukrainy.
Podręcznik „Europa. Nasza historia” to wyjątkowy, polsko-niemiecki projekt, który został zainicjowany w 2008 r. przez rządy Polski i Niemiec. Zadanie stworzenia podręcznika do historii, który może być wykorzystywany zarówno w polskich, jak i niemieckich szkołach ponadpodstawowych, powierzono Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Zgodnie z założeniami, polskie i niemieckie wydanie podręcznika różni się jedynie wersją językową, natomiast treść, struktura i szata graficzna pozostają identyczne. Uzupełnieniem każdej wersji językowej jest dodatkowy materiał dydaktyczny w postaci zagadnień narodowych, odrębnych dla każdej ze stron.
Celem autorów podręcznika było ukazanie takiego spojrzenia na historię, które uwrażliwiałoby na różne punkty widzenia i pokazywałoby różne dydaktyczne ujęcia przeszłości. Każda lekcja rozpoczyna się tekstem wprowadzającym z pytaniami, które mają ukierunkować uwagę ucznia na najważniejsze zagadnienia danego tematu. W narrację autorską zostały wplecione liczne teksty źródłowe oraz teksty popularnonaukowe, które pozwalają uczniowi na kształcenie różnych umiejętności (np. wyciągania wniosków, wyrażania własnych opinii). Szczególną rolę odgrywają te części lekcji, w których pokazane są różne spojrzenia historyków z różnych krajów na dany temat.
Pierwszy tom podręcznika Od prahistorii do średniowiecza został zaprezentowany w czerwcu 2016 r. w Berlinie przez Ministrów Spraw Zagranicznych z Polski i Niemiec. Tom 2 Czasy nowożytne (do 1815 roku) został opublikowany pod koniec września tego roku i będzie prezentowany w Krzyżowej. Z kolei tomy 3 i 4, sięgające do historii najnowszej, ukażą się do 2020 r.
Polsko-niemiecki projekt „Szkolny podręcznik do nauczania historii” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dzięki pomocy: Ministerstwa Edukacji Narodowej RP; Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP; Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów; Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów; Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, Instytutu Georga Eckerta w Brunszwiku oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN oraz Stałej Konferencji Ministrów Kultury i Edukacji RFN.
Program wizyty dostępny dla mediów
Prezentacja 2 tomu podręcznika pt. „Europa – nasza historia” powstałego w ramach projektu Polsko-Niemiecki podręcznik do nauczania historii
Krzyżowa, 20 listopada 2017 r.
13.15-13.25 Prezentacja 2 tomu podręcznika pt. „Europa – nasza historia” powstałego w ramach projektu pn. Polsko-Niemiecki podręcznik do nauczania historii FOTO OPP
- Przywitanie gości
- Wystąpienie min. A. Zalewskiej
- Wystąpienie min. B. Ernst
- Wystąpienie Ambasadora R. Nikela
- Wystąpienia koordynatorów naukowych z Polski i Niemiec
- Prof. dr. hab. Igor Kąkolewski, koordynator naukowy projektu ze strony polskiej
- Prof. dr hab. Eckhardt Fuchs, koordynator naukowy projektu ze strony niemieckiej
14.25-14.35 Briefing prasowy z udziałem Anny Zalewskiej Ministra Edukacji Narodowej oraz Britty Ernst, Minister Edukacji, Młodzieży i Sportu Kraju Związkowego Brandenburgia
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy biura prasowego MEN:
Łukasz Trawiński, tel. 662 031 188
Justyna Sadlak tel. 667 633 553
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziennikarzy.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/11/17
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe