Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” otwarta dla zwiedzających

– Jestem wzruszona i zaszczycona, że w naszym gmachu gościmy wystawę o wielkim Polaku i bohaterze Witoldzie Pileckim – powiedziała szefowa MEN.

„Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” – to tytuł nowej wystawy w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziś odbyło się jej uroczyste otwarcie. W spotkaniu udział wzięły: Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN, Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Rotmistrza Pileckiego, Dorota Optułowicz-McQuaid, wnuczka Rotmistrza. Obecna była także rodzina Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki Rotmistrza Pileckiego oraz uczniowie Gimnazjum Nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi. im. Rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie.

– Mam przyjemność poinformować, że w ministerstwie edukacji podobnych wystaw będzie więcej – podkreśliła Minister Anna Zalewska. – Chcemy pokazywać tych, którzy znaczyli i znaczą dla Polaków bardzo wiele. Chcemy pokazywać ich jako wzór. Będziemy Państwa na te wystawy zapraszać – dodała szefowa MEN.

Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Rotmistrza Pileckiego powiedziała, że Witold Pilecki widział w każdym coś ważnego.

– Mówił, że każde stworzenie ma sens i nie wolno go niszczyć – pokreśliła córka Rotmistrza. – Jestem szczęśliwa, że jest mnóstwo szkół w Polsce, które noszą imię mojego ojca. Witold Pilecki opiekuje się tymi szkołami, jest ich przyjacielem. To coś wielkiego dla nas i dla młodzieży – dodała Zofia Pilecka-Optułowicz.

Córka Rotmistrza wspomniała, że 12-13 maja w Mrągowie odbędzie się zjazd wszystkich szkół, których patronem jest Rotmistrz Witold Pilecki.

– Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że się spotkamy – dodała Zofia Pilecka-Optułowicz.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. Jako dobrowolny więzień do KL Auschwitz zorganizował w obozie ruch oporu. Autor raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Dzięki jego działalności świat dowiedział się o zbrodniach niemieckich. W 1948 roku skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne PRL. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2006) oraz awansowany do stopnia pułkownika (2013).

Ekspozycja w MEN składa się z 30 paneli poświęconych Rotmistrzowi Pileckiemu. Przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 24 lutego do 9 marca 2016 r. w godzinach 9.00-15.00. Zapisy pod numerem telefonu 22 347 45 90 oraz mailowo: wystawa@men.gov.pl

Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016 r., w których MEN bierze udział.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2016/02/23

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT