Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Wizyta wiceminister edukacji w Owińskach – spotkanie z nauczycielami i uczniami
Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN odwiedziła wczoraj Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach (powiat poznański). Pierwszego września naukę rozpocznie tam 168 uczniów.
– Bardzo cieszę się, że w przeddzień inauguracji nowego roku szkolnego mogę się z wami spotkać i poznać miejsce, które dla każdego z was jest drugim domem – powiedziała wiceminister edukacji.
W trakcie wizyty w Owińskach, Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN zapoznała się funkcjonującą w ośrodku Pracownią Dźwięków oraz bogatym zbiorem Muzeum Tyflologicznym. Znajdują się w nim unikatowe na skalę światową mapy dla osób niewidomych.
Wiceminister edukacji zwiedziła również Park Orientacji Przestrzennej, który mieści się na terenie ośrodka. To wyjątkowe w Europie miejsce służy rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki staraniom Powiatu Poznańskiego przy udziale dotacji unijnych na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego 4 lata temu powstał park o powierzchni prawie 3 hektarów. Stworzona została otwarta strefa rekreacji połączona z parkiem krajobrazowym. Odtworzony został ogród barokowy wraz z zabytkową aleją grabową. Zainstalowane urządzenia w parku oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne stanowią pomoc dla osób niewidzących i słabowidzących w nauce orientacji przestrzennej.
W skład ośrodka w Owińskach wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Kompleks ośrodka mieści się w historycznym centrum Owińsk, gdzie od ponad 60 lat kształci się tam młodzież i dzieci.
Wielu absolwentów ośrodka z powodzeniem kontynuuje karierę naukową, sportową i podejmuje intensywne działania na rzecz osób niewidomych i słabo widzących.
Oprócz zajęć obowiązkowych uczniowie mogą również uczestniczyć w kołach zajęć pozalekcyjnych: naukowych, kulturalnych, artystycznych i sportowych. Są to m. in.: koło plastyczne, koło aktywności zdrowotnej oraz rozwijania samorządności. Uczniowie ośrodka odnoszą liczne sukcesy w kraju, jak i za granicą. Między innymi biorą udział w paraolimpiadzie. Sukcesy odnosi także zespół muzyczny na krajowych festiwalach i przeglądach.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2016/09/01
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe