Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Wizyta szefowej MEN na Pomorzu
Bezpieczeństwo uczniów w szkołach i placówkach oświatowych oraz zmiany w systemie kształcenia zawodowego – to główne tematy piątkowej wizyty szefowej MEN w województwie Pomorskim.
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła dziś, 2 czerwca br., udział w spotkaniu roboczym dotyczącym bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych. Na ten temat w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku szefowa MEN rozmawiała m.in. z trójmiejskimi samorządowcami, przedstawicielami policji, prawnikami i osobami zajmującymi się sprawami młodzieży.
Podczas piątkowego spotkania dyskutowano również o procedurach szybkiego reagowania na przejawy przemocy w szkołach oraz programach wychowawczych i profilaktycznych.
W swoim wystąpieniu minister edukacji podkreśliła, że od nowego roku szkolnego w szkołach nastąpią liczne zmiany związane z zapewnieniem uczniom i wychowankom bezpieczeństwa. Wymieniła tu m.in. nowe podejście do realizowania programu wychowawczego-profilaktycznego, który ma być wykorzystywany po uprzedniej diagnozie potrzeb i we współpracy z rodzicami. Inne też będzie podejście do godzin pozostających do dyspozycji wychowawcy.
– Powinna to być godzina przeznaczona przede wszystkim kształtowaniu u młodych ludzi wartości, postaw prospołecznych i właściwych zachowań, które są nieodzowne w codziennym życiu – zaznaczyła minister Anna Zalewska. – Bezpieczeństwo to także kluczowy obszar dla realizowanych w szkole zadań na godzinach z wychowawcą, np. podczas dyskutowania o sprawach, które wydarzyły się w ciągu minionego tygodnia – dodała.
Szefowa MEN podkreśliła również, że za kwestie bezpieczeństwa uczniów odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szkoły.
Po południu we Wspólnocie Szkół Katolickich w Chojnicach minister Anna Zalewska wzięła udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. rozwiązywania problemów mieszkańców „Polski powiatowo-gminnej”. Podczas dyskusji z samorządowcami, nauczycielami i przedstawicielami środowisk oświatowych szefowa MEN rozmawiała o zmianach zaplanowanych w systemie kształcenia zawodowego.
– Jednym z kluczowych elementów zmian jest wprowadzenie w szkołach zajęć z doradztwa zawodowego. Zależy nam również na związaniu pracodawcy ze szkołą i uczniami. Podstawy programowe do zawodów powinni pisać najlepsi specjaliści – podkreśliła minister edukacji.
Szefowa MEN wskazała również, że środki finansowe dostępne w systemie kształcenia zawodowego są dość wysokie, jednak nie wykorzystuje się ich w sposób efektywny.
Zakończeniem wizyty minister Anny Zalewskiej na Pomorzu było spotkanie z nauczycielami i przedstawicielami środowiska oświatowego z powiatu chojnickiego. Główny temat rozmów dotyczył oświaty w Polsce i wprowadzania reformy edukacji.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/06/02
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe