Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Wizyta przewodniczącego Światowego Komitetu Skautowego

Tematem rozmowy z szefową MEN były starania o zorganizowanie w Polsce Światowego Jamboree Skautowego.

Światowe Jamboree Skautowe odbywa się raz na cztery lata, a decyzję o przyznaniu prawa do organizacji jamboree podejmuje Światowa Konferencja Skautowa. Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Anglii i od tego czasu jest organizowane co cztery lata w innym kraju. Związek Harcerstwa Polskiego stara się, aby w 2023 r. odbyło się w Polsce. O tym rozmawiali w czwartek Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i dr João Armando Gonçalves – przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego.

W spotkaniu wziął udział także Karol Gzyl – członek Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego.

Światowy Komitet Skautowy zarządza Światową Organizacją Ruchu Skautowego (World Organization of the Scout Movement).

Światowe Jamboree Skautowe jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślonym dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza organizacja pozarządowa na świecie, która zrzesza kilkadziesiąt milionów ludzi.

Światowe Jamboree Skautowe jest organizowane przez narodową organizację skautową – członka WOSM, która została wybrana przez Światową Konferencję Skautową. W Polsce jest nią Związek Harcerstwa Polskiego. ZHP rozpoczęło starania o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2011 r. na mocy uchwały podjętej przez Główną Kwaterę Związku.

40 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea „pokoju i braterstwa ponad narodami” – to wszystko sprawia, że zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest wyjątkowym wyzwaniem i przygodą.

W okresie promocji kandydatury, w trakcie przygotowań i samego jamboree Narodowe Organizacje Skautowe z całego świata poznają kulturę, historię, tradycje i osiągnięcia kraju goszczącego. Zaprezentowanie dorobku i osiągnięć polskiego harcerstwa jest oczekiwanym i ważnym elementem programu jamboree.

Od 1920 r. jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Najbliższe edycje jamboree odbędą się w 2015 roku w Japonii i w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych.

– Przychodzi czas na jamboree Młodej Europy – jamboree w Polsce. Wspólnie możemy sprawić, że to marzenie stanie się rzeczywistością – przekonują członkowie ZHP. – Światowe Jamboree Skautowe jest unikalną okazją do promowania wśród opinii publicznej całego świata obrazu uniwersalnego ruchu edukacyjnego, otwartego dla wszystkich młodych ludzi bez względu na rasę czy wyznanie, którego celem jest kształtowanie młodego człowieka do odgrywania ważnych ról w społecznościach lokalnych, narodowych i we wspólnocie międzynarodowej – dodają.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2016/01/14

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT