Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Wizyta Minister edukacji w Stanach Zjednoczonych
W ubiegłym tygodniu Minister Anna Zalewska odbyła szereg spotkań z nauczycielami, dyrektorami, rodzicami i uczniami szkół polonijnych w Nowym Jorku. Szefowa MEN wzięła także udział w XIV Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Orlando na Florydzie.
24 maja br. Szefowa MEN rozpoczęła swój pobyt w Stanach Zjednoczonych od spotkania z uczniami szkoły PS 34 na Greenpoincie w Nowym Jorku, w której realizowany jest The First Polish Dual Program, tzw. dual language system, łączący naukę w języku angielskim z nauką języka polskiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu polskie dzieci mieszkające w USA mają możliwość utrzymywania stałego kontaktu z ojczystym językiem, przy zachowaniu amerykańskiego trybu zajęć szkolnych.
Minister Anna Zalewska poprowadziła 30-minutową lekcję dla uczniów klas 4-5 na temat polsko-amerykańskich bohaterów. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzenie na pytania: kogo nazywamy bohaterem, kim dla nich jest bohater i jakimi wartościami się kieruje.
– Niezwykle wzruszające było dla mnie to, że dla wielu dzieci ich bohaterami okazali się rodzice, wymieniani jednym tchem przed postaciami z ulubionych bajek, czy filmów – podkreśliła Minister edukacji.
Po zakończeniu lekcji Minister Anna Zalewska spotkała się z dyrekcją szkoły, przedstawicielami College Board i oświaty polonijnej z Nowego Jorku. Rozmowa toczyła się wokół zagadnień edukacyjnych istotnych dla Polaków zamieszkałych w USA, czyli dual language program, egzaminów LOTE (egzaminy z języka polskiego zdawane w Stanach Zjednoczonych, tzw. Language Other Than English), a także testów AP z języka polskiego (tzw. Advanced Placement, egzaminy z niektórych przedmiotów zdawane w języku obcym, z których punktacja jest uwzględniona w rekrutacji na wyższe uczelnie w USA). Było to pierwsze tego typu spotkanie z wysokimi przedstawicielami amerykańskiej oświaty. Po zapoznaniu się z informacjami przekazanymi przez Minister edukacji Annę Zalewską reprezentanci College Board wyrazili chęć kontynuowania rozmów w zakresie uwzględnienia wyniku egzaminu z języka polskiego na amerykańskiej maturze.
Kolejny punktem programu było spotkanie z przedstawicielami oświaty polonijnej, w tym Dorotą Andraką, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz Alicją Winnicki, Kurator Szkół Dokształcających. W rozmowie uczestniczyli także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Podczas dyskusji poruszono temat funkcjonowania polskiego szkolnictwa zagranicą, a także perspektyw jego rozwoju.
W drugiej połowie dnia Minister Anna Zalewska była gościem rady pedagogicznej, uczniów i rodziców Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Nowym Jorku przy Konsulacie Generalnym. Rozmowa dotyczyła bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem Punktu.
W środę, 25 maja br., Minister edukacji odwiedziła szkoły polonijne zrzeszone w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku, w tym m.in. Polską Szkołę Dokształcającą im. O. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie. Placówka jest jedną z 65 szkół Wschodniego Wybrzeża, a jej początki sięgają pierwszej dekady XX w. Obecnie liczy ona 110 uczniów.
Po wizycie w szkołach, w budynku Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej w Nowym Jorku odbyła się debata edukacyjna na temat funkcjonowania oświaty polonijnej. Podczas spotkania z dyrektorami, nauczycielami, a także rodzicami i uczniami dyskutowano o sytuacji dzieci polonijnych w systemie amerykańskim, uczących się języka polskiego. Minister Anna Zalewska podkreślała swoje uznanie dla wysiłku rodziców i nauczycieli, którzy podtrzymują polską tradycję i kulturę.
– To moja pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Chciałam z bliska przyjrzeć się systemowi edukacji polonijnej i wyrazić wielką wdzięczność za ogrom pracy, jaką Państwo wykonują – zaznaczyła Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. – Moim zadaniem jest wspieranie i usprawnienie systemu nauczania języka polskiego za granicą, w tym w szczególności doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dążąc do uhonorowania pracy szkół polonijnych podejmę działania zmierzające do nadania należytego statusu nauczycielom polonijnym. – podkreśliła Szefowa MEN.
Nauczyciele i dyrektorzy szkół zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających byli zainteresowani planami Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym finałem debat edukacyjnych, które odbywały się od połowy marca w całej Polsce. Minister Anna Zalewska nakreśliła uczestnikom spotkania główne tematy wojewódzkich spotkań edukacyjnych oraz pracy ekspertów w ramach debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Po dyskusji odbył się występ artystyczny uczniów szkół polonijnych prezentujących swoje możliwości wokalne i oratorskie.
Wizyta Minister Anny Zalewskiej odbyła się zaproszenie organizatorów XIV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich i trwała od 23 do 28 maja br.
Więcej informacji na temat drugiej części wizyty Minister edukacji w Stanach Zjednoczonych.
Data: 2016/06/03
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe