Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Wizyta minister edukacji na Śląsku
Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski i powiat Mikołowski – to miejsca, które odwiedziła w środę (20 maja) Joanna Kluzik-Rostkowska. Ze śląskimi nauczycielami, dyrektorami i przedsiębiorcami rozmawiała m.in. o szkolnictwie zawodowym oraz reformie podręcznikowej.
– Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, kiedy współgra z rynkiem pracy. Czy współpracujecie państwo z przedsiębiorcami? Czy jest to łatwa współpraca? A czy przedsiębiorcy współpracują? – pytała szefowa MEN dyrektorów szkół i pracodawców w trakcie spotkania w Jastrzębiu Zdroju.
Zarówno dyrektorzy i nauczyciele, jak i przedsiębiorcy przyznali, że współdziałają w zakresie szkolnictwa zawodowego. Jako problem wskazali jednak zbyt małą liczbę praktyk zawodowych.
Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała, że ten problem pomogą rozwiązać środki unijne. – W nowej perspektywie finansowej UE są pieniądze dla przedsiębiorców, którzy stworzą u siebie miejsca praktyk. Odpowiednie środki przewidziano także dla opiekuna praktyk i samego praktykanta – powiedziała szefowa MEN. – Porozumienie szkół i przedsiębiorców dotyczące praktyk to zysk dla obu stron – dodała.
Minister edukacji mówiła także o innych działaniach realizowanych w ramach trwającego – z jej inicjatywy – Roku Szkoły Zawodowców.
– Powtarzam to wielokrotnie. A to dlatego, że to najważniejsze w kontekście szkolnictwa zawodowego. Musi być ono dostosowane do potrzeb rynku pracy – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska.
Przywołała przykład Tychów, gdzie dokładnie przeanalizowano potrzeby na lokalnym rynku pracy. Okazało się, że tamtejsze szkolnictwo zawodowe na nie zupełnie nie odpowiada.
W trakcie spotkania w Jastrzębiu Zdroju rozmawiano także o trwającej reformie podręcznikowej. Szefowa MEN przypomniała jej kolejne etapy.
– We wrześniu ubiegłego roku bezpłatny elementarz dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. W tym roku darmowy podręcznik, przygotowany na zlecenie MEN, otrzymają drugoklasiści. To jednak nie wszystko. 1 września 2015 r. z darmowych podręczników korzystać też będą uczniowie czwartych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów. Ich książki zostaną kupione za dotację celową, którą MEN przekaże szkołom – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. – Docelowo, w 2017 r., z punktu widzenia rodziców, darmowe podręczniki otrzymają uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów – przypomniała.
Szkolnictwu zawodowemu poświęcone było też spotkanie w Wodzisławiu Śląskim. W tamtejszej firmie POL-EKO minister rozmawiała z m.in. Prezydentem Miasta, Starostą Powiatu, członkami Izby Gospodarczej, przedstawicielami Cechu oraz lokalnymi przedsiębiorcami.
– Naszą intencją jest spotkanie dwóch światów: pracodawców i szkół – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.
W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o doradztwie zawodowym, które w wielu miejscach nie sprawdza się lub nie istnieje. – Nie mam nic przeciwko temu, aby pracodawcy spotykali się już z gimnazjalistami. Po to, by pomóc im podjąć decyzję o wyborze drogi edukacyjnej – powiedziała szefowa MEN.
Minister edukacji zachęcała też przedsiębiorców do brania udziału w konsultacjach społecznych podstaw programowych szkolnictwa zawodowego.
Ostatnim punktem dzisiejszej wizyty na Śląsku było spotkanie w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w gminie Wyry w powiecie Mikołowskim. Spotkanie z nauczycielami, terapeutami i wójtem poświęcone było codziennym problemom ośrodka, jego potrzebom oraz codziennej pracy.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/05/20
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe