Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych z udziałem Ministra edukacji
Jestem pełna podziwu, szacunku i uznania dla Państwa pracy – tymi słowami zwróciła się do nauczycieli Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, rozpoczynając VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
W myśl hasła „Wschód, Zachód – łączy nas Polska”, w tym roku przyjechało do Ostródy ponad 100 nauczycieli z 30 krajów. Obecni są przedstawiciele oświaty polonijnej z krajów sąsiednich: Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech i Niemiec, a także bardziej odległej Gruzji. Swoich przedstawicieli mają także szkoły Europy Zachodniej, Skandynawii, Australii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.
Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych mają charakter konferencji, podczas których nauczyciele, dyrektorzy i prezesi reprezentujący polskie środowiska oświatowe za granicą doskonalą wiedzę, umiejętności przedmiotowe i metodyczne. Podczas wielu spotkań i dyskusji uczestnicy wymieniają się doświadczeniami związanymi z organizacją nauczania języka polskiego za granicą.
– Młodzi ludzie chcą się uczyć języka polskiego, chcą się uczyć historii, chcą wiedzieć wszystko o polskiej ojczyźnie. Przekonałam się o tym podczas wizyt w szkołach polonijnych w Stanach Zjednoczonych – powiedziała Minister Anna Zalewska. – Po raz pierwszy, kiedy toczy się debata o tym, jaki ma być kształt oświaty w Polsce, poruszana jest także kwestia systemu edukacji Polonii i Polaków za granicą – podkreśliła Szefowa MEN.
Podczas swojego wystąpienia Minister edukacji odniosła się także do podsumowania debat o edukacji, które zainaugurowała w połowie marca.
– 27 czerwca br. w Toruniu podczas podsumowania będę wskazywała m.in. kierunki rozwoju oświaty polonijnej. Będę rekomendowała polskiemu rządowi stworzenie warunków umożliwiających nauczycielom polonijnym awans zawodowy – podkreśliła Anna Zalewska Minister edukacji. – Już teraz, z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy procedowane są zmiany, dzięki którym dzieci i młodzież polska z zagranicy będą mogli korzystać z ulg w transporcie, podczas pobytów w Polsce. Dodatkowo chcemy, aby nad efektywnym włączeniem się ucznia powracającego z zagranicy do nauczania w polskiej szkole, czuwał asystent szkolny – dodała Minister Anna Zalewska.
Szefowa MEN przypomniała także o tym, że szkoły organizacji Polaków mogą włączyć się w proces certyfikacji znajomości języka polskiego ubiegając się o uprawnienia do organizacji egzaminów, a nauczyciele egzaminowania.
Podczas inauguracji Zjazdu, oprócz Ministra edukacji, z uczestnikami konferencji spotkali się również przedstawiciele instytucji i urzędów centralnych: Kancelarii Prezydenta RP, Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz uczelni.
VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych potrwa do niedzieli, 19 czerwca br.
Data: 2016/06/18
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe