Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Spotkanie szefowej MEN z Unią Metropolii Polskich
Likwidacja godzin karcianych, miejsca w przedszkolach – to niektóre tematy spotkania szefowej MEN z samorządowcami.
– Musimy być partnerami w dyskusji i wspólnie debatować nad zmianami w edukacji – powiedziała w czwartek Minister Edukacji Narodowej.
Anna Zalewska wzięła udział w spotkaniu Komisji Edukacji Unii Metropolii Polskich, które odbyło się w Warszawie.
– To spotkanie jest dla mnie bardzo ważne i mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy płaszczyznę współpracy i dyskusji – powiedziała szefowa MEN.
Tematami spotkania z samorządowcami największych polskich miast, odpowiedzialnymi za obszar edukacji były m.in. modyfikacja systemu finansowania edukacji, wzmocnienie roli kuratora oraz realizacja zadań z zakresu specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów.
– Niemal wszystkie zmiany w edukacji podyktowane są niżem demograficznym. W najbliższych latach do systemu będzie trafiać od 60 do 100 tysięcy mniej dzieci, niż do tej pory. Musimy się do tego wspólnie przygotować – apelowała do samorządowców Anna Zalewska.
W trakcie spotkania dyskutowano także m.in. o obawach samorządów dotyczących rzekomego braku miejsc w przedszkolach dla trzylatków, zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz propozycjach zmian w Karcie Nauczyciela – likwidacji tzw. „godzin karcianych”.
Szefowa MEN poinformowała, że z analiz MEN wynika, że w związku z przywróceniem obowiązku szkolnego dla dzieci siedmioletnich, nie powinno zabraknąć miejsc w przedszkolach. – Ponadto, w budżecie na 2016 r. zarezerwowano 84 mln zł na zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego – przypomniała Minister Edukacji.
Jeszcze dwa lata temu, w roku szkolnym 2013/2014, liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym była wyższa od obecnej o 156 tys. dzieci (12%), mimo, że odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym systematycznie wzrasta. Obecnie liczba wolnych miejsc w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego (ok. 50 tys.) oraz liczba potencjalnych miejsc w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (ponad 300 tys., tj. o ponad 100 tys. więcej niż obecnie) pozwala na stwierdzenie, że możliwości objęcia wychowaniem przedszkolnym dzieci w wieku od 3 do 6 lat są znaczne.
Szefowa MEN uzasadniała także przygotowaną przez ministerstwo nowelizację Karty Nauczyciela.
– W tej chwili zmiany dotyczą wyłącznie kwestii godzin karcianych. Ich wprowadzenie stworzyło fikcję i nadmierną biurokratyzację, upokarzało nauczycieli – powiedziała.
Minister Edukacji Narodowej uspokajała samorządowców, że sposób wprowadzania zmian w systemie oświaty i same zmiany nie wpłyną na ich lokalne finanse. Poruszono także temat ewentualnych zmian w strukturze szkół.
– Wszystkie badania wskazują, że szkoły wyższe są niezadowolone z poziomu wykształcenia absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Liceum ogólnokształcące w polskim systemie przestało istnieć, a jest jedynie kursem przygotowującym do matury. Każda zmiana systemu będzie z Państwem przedyskutowana – zadeklarowała szefowa MEN.
Jednocześnie minister Anna Zalewska zaprosiła samorządowców do udziału w ogólnopolskich konsultacjach społecznych nad zmianami w systemie oświaty.
Unia Metropolii Polskich jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli 12 największych miast Polski. Jej celem jest wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej, promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, w szczególności powstających na obszarach metropolitalnych oraz wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast.
W czwartkowym spotkaniu z szefową MEN wzięli udział samorządowcy z m.in. Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Białegostoku, Szczecina, Rzeszowa, Poznania i Lublina.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2016/01/14
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe