Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Sport w szkole – debata z udziałem ministrów sportu i edukacji.
– Propozycje z dzisiejszego spotkania zostaną uwzględnione w ramach konsultacji o dobrych zmianach w edukacji – powiedziała szefowa MEN.
Minister Anna Zalewska wzięła dziś udział w debacie „Kształcenie dzieci i młodzieży w ramach zajęć wychowania fizycznego”. Spotkanie zorganizowano wspólnie z Ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką. W debacie uczestniczył także wiceminister Maciej Kopeć.
O przyszłości lekcji WF-u w szkole Ministrowie edukacji i sportu rozmawiali z nauczycielami oraz trenerami sportowymi.
– Tematyka spotu i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży nie może pozostać wyłączona z dyskusji o zmianach w systemie oświaty – podkreśliła Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. – Mam nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania wskażemy takie rozwiązania, które poddamy pod konsultacje społeczne – dodała szefowa MEN.
W ramach debaty omawiano m.in. prowadzenie lekcji wychowania fizycznego we wczesnym etapie edukacyjnym oraz pomysł stworzenia Narodowej Bazy Talentów. Miałaby ona powstać w porozumieniu z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Propozycja dotyczy wprowadzenia podstawowych testów sprawnościowych dla uczniów. Stałyby się one standardem w polskich szkołach. Wyniki uzyskiwane przez uczniów mogłyby być wprowadzane do systemu informatycznego. Pozwoliłoby to na szybkie odkrywanie młodych talentów sportowych.
– Stworzenie bazy talentów pozwoli nam także na dokładne poznanie i zdiagnozowanie stanu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży – podkreślił Witold Bańka, minister sportu i turystyki.
Minister edukacji i Minister sportu rozmawiali również o pomyśle powrotu do funkcjonowania Szkolnych Klubów Sportowych (SKS). Zdaniem uczestników spotkania SKS-y pozwoliłyby na wzmocnienie roli nauczyciela i trenera prowadzącego zajęcia z młodzieżą.
– SKS-y będą stanowiły jeden z fundamentów spójnej koncepcji szkoleniowej – powiedział minister sportu Witold Bańka.
Poruszono także temat urealnienia trzeciej i czwartej godziny wychowania fizycznego w szkołach. Istotna była również kwestia wzmocnienia roli szkół jako lokalnych centrów aktywności fizycznej.
– Chcemy, aby organy prowadzące decydowały o tym jak będzie wyglądała czwarta godzina lekcji wychowania fizycznego. Pozwoli to na umożliwienie uczniom zorganizowania takich zajęć, które realnie ich interesują – powiedziała Minister Anna Zalewska. – Ważne jest, aby szkolne sale sportowe tętniły życiem i funkcjonowały także popołudniami – dodała szefowa MEN.
W dyskusji istotny był głos środowiska nauczycielskiego i trenerskiego. Uczestnicy podkreślali jak istotne jest wzmocnienie roli sportu w życiu uczniów.
– Najważniejszą kwestią jest zaszczepienie chęci rywalizacji sportowej wśród młodych ludzi – powiedział Piotr Majewski, nauczyciel i trener polskiej reprezentacji we florecie. – Widzimy odwracanie się dzieci od sportu i rywalizacji sportowej i to trzeba zmienić – dodał Piotr Majewski.
Minister edukacji podkreśliła, że wszystkie wnioski i pomysły, które zostały poruszone przez uczestników dzisiejszej debaty zostaną uwzględnione w trwającej ogólnopolskiej debacie „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”.
– Do końca czerwca czekamy na konkretne propozycje na temat zmian w polskim systemie edukacji – dodała Anna Zalewska.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2016/02/10
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe