Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Seminarium dla branży transportowo-spedycyjno-logistycznej z udziałem szefowej MEN
24 i 25 października br. w Warszawie odbyło się trzecie z cyklu 12 seminariów branżowych adresowanych do przedstawicieli poszczególnych branż gospodarki. W dwudniowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele branży transportowo-spedycyjno-logistycznej.
Szefowa MEN w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie kształcenia praktycznego w edukacji zawodowej. Zachęcała do współpracy wszystkich pracodawców przy tworzeniu podstawy programowej kształcenia w zawodach dostosowanej do potrzeb rynku pracy.
– Liczymy na zaangażowanie ze strony pracodawców w zmienianie oblicza szkolnictwa zawodowego. Muszą oni współpracować ze szkołami – powiedziała we worek minister Anna Zalewska podczas seminarium z udziałem przedstawicieli branży transportowej. – Chcemy wykorzystywać doświadczenie pracodawców do przygotowywania podstaw programowych kształcenia w zawodach – zaznaczyła szefowa resortu edukacji.
Minister edukacji podkreśliła, jak ważnym ogniwem w systemie edukacji zawodowej są właśnie pracodawcy. To oni wspólnie ze szkołą mogą kształtować umiejętności praktyczne uczniów związane z danym zawodem. Szefowa MEN zachęcała uczestników spotkania do dyskusji o zmianach w edukacji zawodowej.
Podczas seminarium zaprezentowano potencjał i kierunki rozwoju branży w zakresie transportu: lotniczego, morskiego, kolejowego oraz drogowego ze spedycją i logistyką. Przedstawiciele Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN wprowadzili uczestników seminarium w tematykę warsztatów branżowych, które odbywały się drugiego dnia spotkania. Omówili również najważniejsze zmiany w kształceniu zawodowym. Podkreślili także znaczenie podstawy programowej, która określa obowiązkowy zakres treści dotyczący wiedzy, umiejętności oraz kompetencji personalnych i społecznych.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania nowej struktury podstawy programowej. Podczas warsztatów branżowych rozmawiano także o zawodach kształconych w systemie szkolnym, zastanawiano się czy ich liczba jest wystarczająca dla zmieniającego się rynku pracy oraz w jaki sposób weryfikować umiejętności podczas egzaminu zawodowego, tak aby ułatwić absolwentowi szkoły możliwość zatrudnienia i rozwoju zawodowego.
Organizatorem seminarium było Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także Centralną Komisją Egzaminacyjną oraz Instytutem Badań Edukacyjnych.
Cykl seminariów jest organizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1. Forum partnerów społecznych”.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/10/25
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe