Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Posiedzenie Komitetu ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej z udziałem wiceminister edukacji

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN wzięła udział w 8. posiedzeniu Komitetu do spraw Edukacji Polsko-Niemieckiej.

Dwudniowe spotkanie, w którym uczestniczył również Steffen Freiberg Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Kultury Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie odbyło się 4-5 września br. w Poznaniu.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Komitetu była edukacja historyczna. Uczestnicy spotkania zapoznali się z projektem polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Grupa robocza do spraw kształcenia ogólnego koncentrowała się z kolei na obecności tematu edukacji historycznej zarówno w programach nauczania jak i pracy szkół i środowisk edukacyjnych w obu krajach. Dyskutowano również o obecności tematyki historii w kontekście polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, realizowanej przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że zadaniem osób i instytucji związanych z edukacją i wychowaniem, pozostaje przekazywanie młodym pokoleniom prawdy historycznej i budowanie na niej prawdziwego porozumienia.

Wiceminister edukacji Marzenna Drab podkreśliła, że dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowe znaczenie ma sprawa nauczania i promocji języka polskiego w Niemczech. Zwróciła również uwagę na to, aby niemieckie władze landowe i federalne zapewniły pełną ofertę nauki w szkolnictwie publicznym oraz uwzględniały przy tym aktywność polonijnych organizacji oświatowych.

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN wskazała przy tym na zobowiązania traktatowe w zakresie nauczania języka kraju sąsiada jako obcego i ojczystego. Podkreśliła również znaczenie polsko-niemieckiej współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego i dzielenie się doświadczeniami w tym zakresie.

Ministrowie obu krajów potwierdzili rolę i znaczenie Komitetu ds. Edukacji jako platformy polsko-niemieckiego dialogu w obszarze edukacji i młodzieży, której celem jest sprzyjanie rozwojowi bezpośrednich kontaktów dwustronnych na poziomie lokalnym jak i regionalnym.

Komitet ds. Edukacji jest jednym z 4 gremiów roboczych Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W corocznych spotkaniach Komitetu udział w nim biorą przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także instytucji oświatowych i organizacji działających na terenach przygranicznych obu państw.

 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2017/09/07

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT