Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Minister edukacji odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Minister Anna Zalewska oddała hołd bohaterskim Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej udzielali pomocy Żydom.

Wczoraj Minister edukacji odwiedziła Markową, wieś na Podkarpaciu, w której znajduje się muzeum-pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Uroczyste otwarcie instytucji z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, miało miejsce 17 marca 2016 r. Przez niespełna miesiąc funkcjonowania placówkę odwiedziło już kilka tysięcy osób. W spotkaniu uczestniczył dyrektor muzeum dr Mateusz Szpytma, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i przedstawiciele ministerstwa edukacji narodowej.

W ramach swojej działalności placówka będzie prowadziła między innymi lekcje muzealne dla młodzieży z Polski i zagranicy. Tematyka wystawy stałej dotyczy ratowania Żydów przez Polaków na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W przyszłości muzeum będzie prezentowało historię ratowania Żydów przez Polaków w kontekście niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Ekspozycja obejmuje materiały archiwalne, w tym druki i fotografie, a ponadto notacje i filmy dokumentalne. Centralną część sali ekspozycyjnej stanowi symboliczne przedstawienie rodzinnego domu Wiktorii i Józefa Ulmów-patronów muzeum. Muzeum, przez ciekawą formę architektoniczną i liczne multimedia, staje się ciekawym miejscem na mapie polskich muzeów.

Muzeum to pierwsza polska instytucja muzealna zajmująca się problematyką Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Rodzina Ulmów z Markowej jest zaś symbolem ofiary i męczeństwa Polaków z czasów II wojny światowej. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny obejmujący całą rodzinę.

W 1939 r. w Markowej mieszkało 4300 Polaków i 120 Żydów. Większość żydowskich mieszkańców została zamordowana w 1942 r. podczas niemieckiej akcji „Reinhardt”. Dzięki polskim chłopom uratowano w Markowej 21 Żydów, którzy po wojnie wyjechali do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela. Wiktoria i Józef Ulmowie dali schronienie największej, ośmioosobowej grupie prześladowanych Żydów. Za pomoc ukrywającym się Żydom zostali wraz z szóstką dzieci rozstrzelani przez niemieckich żandarmów. Wiktoria Ulma była wówczas w zaawansowanej ciąży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca dyrektorów i nauczycieli do odwiedzania z młodzieżą muzeum. Wystawa stała jest w języku polskim, angielskim i hebrajskim.

Więcej informacji na stronie Muzeum 

Data: 2016/04/19

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT