Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Minister Anna Zalewska na inauguracji roku szkolnego w Rudnie

– Szkoła powinna nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Ma dbać o bezpieczeństwo uczniów – o takiej szkole myślę, do takiej będę zmierzała i o taką będę dbała – powiedziała Szefowa MEN podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2016/2017 w Rudnie.

Minister Anna Zalewska uczestniczyła w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie w województwie pomorskim. W trakcie uroczystości Zespołowi nadano imię Henryka Sienkiewicza i nowy sztandar szkoły.

– Cieszę się, że jestem tu z Wami. Postaram się spełnić Wasze oczekiwania wobec edukacji – podkreśliła Minister. – Ten rok szkolny będzie dobry. Nie będzie walki o rodzica, który ma podjąć decyzję, czy jego dziecko rozpocznie edukację w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat – zaznaczyła Szefowa MEN. – Mam dobrą wiadomość dla wszystkich samorządowców. Przekażemy subwencję oświatową na każdego sześciolatka w przedszkolu – dodała.

Rok Wolontariatu

Podczas swojego wystąpienia Minister Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny Rokiem Wolontariatu. Podkreśliła jednocześnie, że będzie to także wyzwanie dla niej samej – raz w miesiącu minister stanie się wolontariuszem, m.in. przez pracę w hospicjum, korepetycje z języka polskiego w domu dziecka, aktywny udział w akcjach charytatywnych, odwiedziny domu seniora, domu opieki, praca w schronisku dla zwierząt etc. Minister edukacji zachęciła uczniów, rodziców i nauczycieli do tego, aby realizować ideę wolontariatu w swoich szkołach. W tym celu będzie można skorzystać z programów, projektów, konkursów ogłoszonych przez MEN, a także Fundację Rozwoju Systemu Edukacyjnego.

– Człowiek żyje dla siebie, ale musi żyć też dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje. Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież przyzwyczajać do tego, żeby działać wspólnie, współpracować – podkreśliła Szefowa MEN.

Najważniejsze zmiany w edukacji

Dodatkowo Minister Anna Zalewska przypomniała o najważniejszych zmianach w edukacji, które obowiązują od 1 września 2016 r. Najważniejsze z nich to m.in.

  • Rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasisty. Uczniowie klas VI nie będą musieli zdawać ogólnopolskiego egzaminu kończącego ich edukację na poziomie podstawowym. Ten organizowany w kwietniu 2016 r. był ostatnim.
  • Możliwość odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego. Od roku 2017 osoby przystępujące do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą miały możliwość odwołania od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które składać się będzie z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów zajmujących się określoną dziedziną nauki. Uczeń weryfikujący uzyskaną sumę punktów będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę. Dajemy także możliwość sfotografowania pracy egzaminacyjnej podczas wglądu w nią.
  • Likwidacja tzw. „godzin karcianych”. Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej jedną godzinę – na zajęcia pozalekcyjne. W związku z likwidacją obowiązku prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w dotychczasowej formule, zaproponowaliśmy zniesienie obowiązku ich rozliczania. Jest to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych.
  • Do szkół wraca zdrowe, ale i smaczne jedzenie – wracają tzw. „drożdżówki”. Złagodzono i uproszczono dotychczasowe obowiązujące przepisy. W rezultacie do szkół powraca m.in. pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze, w tym także drożdżówki, które muszą spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli. W sklepikach znaleźć można także kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa.

Zwracając się w stronę kadry pedagogicznej Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że od przyszłego toku wspólnie z samorządami i związkami zawodowymi będzie dążyła do podniesienia płac dla nauczycieli.

Jednocześnie Minister zaznaczyła, że wspólnie z Ministrem cyfryzacji Anną Streżyńską dołoży wszelkich starań, aby w ciągu dwóch lat we wszystkich polskich szkołach był dostęp do szerokopasmowego internetu. Dzięki wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa będzie możliwe zbudowanie najnowocześniejszej w Europie kompleksowej sieci łączącej wszystkie polskie placówki oświatowe, w których kształcą się dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat oraz przeprowadzenie wśród nauczycieli cyklu szkoleń dotyczących programowania. Wsparcie w postaci szkoleń będą oferowały kuratoria, placówki doskonalenia nauczycieli i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Trwają także prace nad założeniami Rządowego Programu „Aktywna Tablica”, który pozwoli w ciągu trzech lat wyposażyć szkoły w urządzenia multimedialne zastępujące tradycyjne tablice w klasach lekcyjnych. 1 września 2016 roku uruchamiamy pilotażowy program nauki programowania w szkołach. Zmiany spowodują, że elementem powszechnego kształcenia informatycznego stanie się umiejętność programowania – jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku.

Wymieniając kolejne projekty Minister wskazała m.in. edukowanie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzone wspólnie z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa będziemy prowadzić projekty edukacyjne, o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym.

Wspólnie z Lasami Państwowymi uruchomimy program polegający na organizowaniu dzieciom zajęć na łonie przyrody przynajmniej raz w roku. Zajęcia będą prowadzone przez leśników – nie będą one „zwykłym” spacerem. Las jest idealną „salą lekcyjną”, w której dzieci mają do dyspozycji wszystkie narzędzia potrzebne do rozwijania empatii wobec lasu i jego mieszkańców, troski o środowisko naturalne, pracy zespołowej, ruchu na świeżym powietrzu i odpowiedzialnych wyborów konsumpcyjnych, które maja wpływ na losy świata.

Przygotujemy w roku szkolnym 2016/2017 program wyjazdów edukacyjnych do miejsc pamięci narodowej.

– Chcemy, aby zajęcia pozaszkolne prowadzone były w miejscach pamięci związanych z wydarzeniami historycznymi – powiedziała Szefowa MEN.

Podczas uroczystości Minister Anna Zalewska podkreśliła, że ministerstwo edukacji będzie wspierać szkoły polonijne.

– Włączymy je w nasze akcje wolontariackie. Zależy nam na naszych polskich dzieciach za granicą, na podtrzymywaniu więzi z nimi – powiedziała.

1 października zostanie powołana Rada Dzieci i Młodzieży przy MEN.

– Chciałabym, aby dzieci i młodzież miały realny głos w dyskusji o edukacji i to nie tylko 1 czerwca, z okazji dnia dziecka – powiedziała Minister Anna Zalewska. Będziemy tych młodych ludzi pytać o opinię odnośnie przepisów oświatowych, ale też pokażemy jak się takie prawo tworzy – podkreśliła.

– Bardzo liczę na Wasze wsparcie w budowaniu dobrej zmiany w edukacji. Zachęcam wszystkich do dyskusji, również uczniów. Przekazujcie swoje opinie do ministerstwa – powiedziała Minister Anna Zalewska kończąc swoje przemówienia. 

Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie

Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie jest szkołą wiejską, należącą do Gminy Pelplin w województwie pomorskim. W jej skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.

Łącznie do Zespołu uczęszcza 346 uczniów (w przedszkolu – 92 dzieci, w szkole podstawowej – 155, oraz w gimnazjum około 9). W Zespole pracuje 28 nauczycieli. Uczniowie biorą udział w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych – głównie z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, ale też zajęciach artystycznych, filmowych, tanecznych, sportowych.

Szkoła jest centrum kultury dla okolicznych mieszkańców. Na jej terenie organizowane są festyny rodzinne, Dzień Otwarty czy Wieczór Poezji – zawsze z licznym udziałem zaproszonych gości. Organizowana jest wigilia środowiskowa, a także warsztaty wielkanocne pod hasłem –Wielkanoc na Kociewiu. Gimnazjaliści organizują dla przedszkolaków warsztaty „Mały Naukowiec”.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2016/09/01

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT