Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia, decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wyzwolenie Auschwitz, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, stało się uniwersalnym symbolem ludzkiej tragedii.
W podjętej rezolucji ONZ zaapelowała do państw członkowskich o przedsięwzięcie środków mobilizujących narody do podtrzymywania pamięci, a także edukację na temat Holocaustu.
Polska jest jednym z nielicznych państw na świecie, w których nauczanie o Holokauście ma charakter obowiązkowy – na wszystkich poziomach kształcenia. Reforma systemu oświaty, wdrażana od roku szkolnego 2017/2018, opiera się m.in. na wzmocnieniu edukacji historycznej, także w kontekście wspomnianej tematyki.
Serdecznie zachęcamy nauczycieli, aby w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu podejmowali z młodymi ludźmi dyskusję o konsekwencjach łamania praw człowieka oraz do dzielenia się wiedzą o bohaterstwie Polaków i Żydów walczących z hitleryzmem. W realizowaniu inicjatyw poświęconych upamiętnieniu ofiar Holokaustu pomocne mogą być materiały edukacyjne udostępniane przez m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski czy Muzeum Historii Żydów Polskich.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca również nauczycieli i uczniów ze szkół oraz placówek oświatowych do pogłębiania wiedzy historycznej w powyższym zakresie przez korzystanie z oferty edukacyjnej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.muzeumulmow.pl.
Przypominamy także, że 8 czerwca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka” – jak głosi uchwała przyjęta przez posłów i posłanki polskiego parlamentu.
Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau został utworzony przez niemieckich nazistów w 1940 roku w celu więzienia w nim Polaków. Od 1942 roku był także największym ośrodkiem zagłady ludności żydowskiej. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku w Auschwitz zamordowano ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, jak również Polaków, Romów, a także osoby innych narodowości.
Data: 2018/01/27
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe