Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

KGHM wesprze szkolnictwo branżowe – podpisanie listów intencyjnych z udziałem szefowej MEN

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w poniedziałek, 5 lutego br. wzięła udział w uroczystości podpisania listów intencyjnych objęcia 42 klas patronackich pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., a lokalnymi samorządami i szkołami.

Klasy branżowe, które będą kształcić m.in. przyszłe kadry miedziowej spółki, zostaną objęte patronatem w szkołach w Lubinie, Legnicy, Bolesławcu i Głogowie. Ich uczniowie mogą uczyć się m.in. na kierunkach elektryk, monter, elektromonter czy w kierunku wiertniczym. KGHM uczniom tych klas zaoferuje przede wszystkim pomoc merytoryczną pracowników spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów. Rozważane jest również wprowadzenie systemu stypendialnego.

Szefowa MEN w swoim wystąpieniu podziękowała władzom KGHM za odpowiedź na wspólny apel premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji dotyczącego wsparcia szkolnictwa branżowego oraz jego promocji.

– W reformie szkolnictwa branżowego muszą uczestniczyć wszyscy: pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przede wszystkim rodzice. To właśnie oni decydują o tym, jaką szkołę wybierze młody człowiek. Promowanie szkolnictwa branżowego będzie trwało kilka lat, ponieważ nie łatwo jest nadrobić kilkunastoletnie zapóźnienia – powiedziała minister Anna Zalewska.

Minister edukacji podkreśliła również, że na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczonych jest 9 mld zł.

– Z kolei 4 mld dostępne jest w urzędach marszałkowskich. Trzeba te pieniądze mądrze wydatkować, aby odbywało się to z korzyścią dla uczniów. Nie możemy zmarnować tych pieniędzy – wskazała szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska powiedziała również, że w 2019 r. każda ze szkół branżowych będzie musiała mieć podpisaną umowę z pracodawcą.

Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślał z kolei, że KGHM to firma globalna, która musi sprostać zmieniającym się warunkom ekonomicznym i nowym warunkom procesów wydobycia. Dodał, że firma stawia na mocną współpracę z samorządami.

– Chcemy angażować się w projekty, które zmieniają system edukacji i dostosowują go do realnych potrzeb polskich przedsiębiorców – powiedział szef KGHM. – Chcemy pokazać młodym ludziom korzyści i możliwości płynące z ukierunkowanego modelu kształcenia – dodał.

Ostateczne zmiany i rozwiązania w szkolnictwie branżowym przedstawione zostaną 6 kwietnia br. na Kongresie Zawodowym Powiatów we Wrocławiu. 

Data: 2018/02/05

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT