Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Jak będzie wyglądała organizacja klas sportowych i dwujęzycznych po reformie edukacji?

Zgodnie z przepisami projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, dotychczasowe gimnazjum sportowe, gimnazjum mistrzostwa sportowego lub gimnazjum ogólnodostępne z oddziałami można:

przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową, ośmioletnią szkołę podstawową sportową, ośmioletnią szkołę podstawową mistrzostwa sportowego albo ośmioletnią szkołę podstawową ogólnodostępną z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;

  • włączyć do ośmioletniej szkoły podstawowej, ośmioletniej szkoły podstawowej sportowej, ośmioletniej szkoły podstawowej mistrzostwa sportowego albo ośmioletniej szkoły podstawowej ogólnodostępnej z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • przekształcić w liceum ogólnokształcące, liceum ogólnokształcące sportowe, liceum ogólnokształcące mistrzostwa sportowego albo liceum ogólnokształcące z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • włączyć do liceum ogólnokształcącego, liceum ogólnokształcącego sportowego, liceum ogólnokształcącego mistrzostwa sportowego albo liceum ogólnokształcącego z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • przekształcić w technikum, technikum sportowe, technikum mistrzostwa sportowego albo technikum z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • włączyć do technikum, technikum sportowego, technikum mistrzostwa sportowego albo technikum z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • przekształcić w branżową szkołę I stopnia, branżową szkołę I stopnia sportową, branżową szkołę I stopnia mistrzostwa sportowego albo branżową szkołę I stopnia z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego;
  • włączyć do branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły I stopnia sportowej, branżowej szkołę I stopnia mistrzostwa sportowego albo branżowej szkoły I stopnia z oddziałami sportowymi albo oddziałami mistrzostwa sportowego.

Decyzje w tym zakresie podejmuje organ prowadzący szkoły. Włączenie gimnazjum do szkoły innego typu lub przekształcenie go w szkołę innego typu, zgodnie z projektem, jest możliwe w następujących terminach: 1 września 2017, 1 września 2018 i 1 września 2019.

Jednocześnie, można pozostawić gimnazjum jako samodzielną szkołę i wygasić ją. Wygaszenie (zakończenie działalności) gimnazjum w przypadku gimnazjum samorządowego będzie potwierdzone uchwałą podjętą do 30 listopada 2019 r.

Jednocześnie podkreślamy, że zarówno szkoły sportowe, oddziały sportowe w szkołach ogólnodostępnych oraz szkoły mistrzostwa sportowego będą funkcjonować na podobnych zasadach jak w obecnym stanie prawnym (tj. w 6-letnich szkołach podstawowych oraz szkołach ponadgimnazjalnych).

Nowe oddziały sportowe (szkoły sportowe, mistrzostwa sportowego) będą mogły być nadal tworzone w 8-letnich szkołach podstawowych oraz szkołach ponadpodstawowych. Natomiast nie będą tworzone nowe oddziały i szkoły na poziomie wygaszanych gimnazjów. Należy podkreślić, że te, które zostały już utworzone (na etapie gimnazjum), będą funkcjonowały, aż do ich wygaśnięcia.

W roku szkolnym 2017/2018 będzie można utworzyć w szkole podstawowej oddział sportowy również od klasy VII.

Nowym rozwiązaniem jest natomiast umożliwienie tworzenia w szkole ogólnodostępnej oddziałów mistrzostwa sportowego.

Nie wprowadzamy zmian w przepisach projektowanej ustawy dotyczących rekrutacji do publicznych szkół sportowych i oddziałów sportowych oraz publicznych szkół mistrzostwa sportowego/oddziałów mistrzostwa sportowego. Tak jak dotychczas, kandydat ubiegający się o przyjęcie do takich szkół i oddziałów powinien posiadać:

  1. zgodę rodziców,
  2. orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
  3. uzyskać pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej.

W przypadku, jeśli kandydatów spełniających powyższe warunki byłoby więcej niż miejsc, rozpoczyna się postępowanie rekrutacyjne.

Obecnie w Ministerstwie Edukacji Narodową trwają prace nad aktem wykonawczym dotyczącym warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.

Oddziały dwujęzyczne

W projektowanej ustawie wprowadzono przepis, który jest skutkiem zmian strukturalnych systemu oświaty, umożliwiający utworzenie oddziału dwujęzycznego w szkole podstawowej.

W dotychczasowym stanie prawnym, oddziały dwujęzyczne nie mogły być tworzone w szkole podstawowej, a jedynie w gimnazjum oraz w szkole ponadgimnazjalnej (razem 6 lat nauczania dwujęzycznego).

Projektowane rozwiązania zakładają, że oddziały dwujęzyczne będą tworzone w taki sposób, aby szkoły podstawowe nowego systemu (klasy I-VIII), mogły zacząć takie kształcenie od klasy VII. W ten sposób zostanie zachowana liczba lat edukacji dwujęzycznej tj. 6 lat – 2 lata w szkole podstawowej (kl. VII-VIII) oraz 4 lata w liceum ogólnokształcącym.

Ważne podkreślenia jest to, że każda szkoła podstawowa będzie mogła utworzyć taki oddział (lub oddziały), do którego będą przyjmowani w pierwszej kolejności uczniowie tej właśnie szkoły. Warunkiem będzie otrzymanie promocji do klasy VII oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.

Jednocześnie, w przypadku większej liczby chętnych do takiego oddziału uczniów – spełniających powyższe warunki – niż liczba wolnych miejsc w oddziale, będą brane pod uwagę łącznie:

  1. wyniki sprawdzianu predyspozycji językowych;
  2. wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz
  3. świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.

W następnej kolejności będą przyjmowani uczniowie innych szkół.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2016/12/05

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT