Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Europejska Rama Kwalifikacji – konferencja z udziałem szefowej MEN
Minister Anna Zalewska uczestniczyła dziś, 18 maja br., w konferencji poświęconej porównywalności kwalifikacji zawodowych w różnych krajach. Udział w wydarzeniu wzięli eksperci z 16 krajów, w tym członkowie Grupy Doradczej ds. Europejskiej Ramy Kwalifikacji.
– Porównywalność kwalifikacji zawodowych to wyzwanie XXI wieku. Pracom nad nią musimy nadać tempo i rytm, ponieważ tego oczekują od nas pracodawcy – powiedziała minister Anna Zalewska. – Chcemy uprościć opisy kwalifikacji, zwiększyć ich czytelność, aby były one zrozumiałe dla pracodawców – powiedziała szefowa MEN.
W 2016 roku Polska stanęła na czele grupy państw, w których chciano sprawdzić, czy poszczególne kwalifikacje rzeczywiście są porównywalne w różnych krajach. W tych pracach wzięło udział siedem krajów: Węgry, Włochy, Łotwa, Norwegia, Polska, Szwecja i Szkocja. Dotyczyło to dwóch kwalifikacji: operatora obrabiarek CNC oraz inżyniera mechanika. Podczas warszawskiej dwudniowej konferencji zaprezentowane zostaną wyniki prac tej specjalnej grupy. Z kolei jej uczestnicy przyjrzą się kolejnej kwalifikacji – recepcjonista hotelowy.
Konferencja jest okazją do sprawdzenia działania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. ZSK funkcjonuje w Polsce od ponad roku. To system, który pozwala porównywać kwalifikacje nadawane w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego, ale także przez stowarzyszenia i organizacje branżowe, działające na podstawie różnych przepisów. Zintegrowany System Kwalifikacji stoi na straży jakości dyplomów i certyfikatów. I co ważne, potwierdzenie posiadanej wiedzy i umiejętności jest uznawane praktycznie w całej Europie.
ZSK jest narzędziem polityki uczenia się przez całe życie, a jego cel to zwiększenie dostępności oraz wyższa jakość kwalifikacji możliwych do uzyskania w Polsce. Przez przypisanie kwalifikacjom objętym ZSK poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) możliwe będzie wzajemne odniesienie tych kwalifikacji oraz odniesienie ich do Europejskiej Ramy Kwalifikacji.
Na wprowadzenie ZSK czekało wiele osób: pracodawcy, związki zawodowe, organizacje branżowe, ale przede wszystkim polscy pracownicy – zarówno ci, którzy pracują w Polsce, jak i ci wyjeżdzający do pracy w krajach Unii Europejskiej. Zintegrowany System Kwalifikacji to nowe możliwości dla tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie.
W systemie tym ważne są konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiemy, jakie umiejętności i kompetencje posiadamy oraz jak potrafimy je wykorzystać w życiu zawodowym i społecznym. Łatwiej będzie wybrać odpowiedni kurs czy szkolenie, zaplanować swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, potwierdzić dyplomem to, czego nauczyliśmy się w trakcie kariery zawodowej. Pracodawcy uzyskują nowe narzędzia oceny kandydatów na pracowników, planowania zarządzania zespołem, ale również konkurowania na rynku.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/05/18
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe