Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Edukacja’ 2016 – co nowego w oświacie?
Minister Edukacji Narodowej na wtorkowej Radzie Ministrów przedstawiła informację o planowanych zmianach w systemie oświaty.
Minister Anna Zalewska poinformowała członków Rządu o zmianach wprowadzonych w oświacie w 2015 r. Przedstawiła również plan prac na 2016 r. wraz z ich harmonogramem.
Najważniejszą zmianą uchwaloną w 2015 r. była nowelizacja ustawy o systemie oświaty przywracająca obowiązek szkolny dla 7-latków.
– To najbardziej wolnościowa ustawa ostatnich lat. Dajemy rodzicom prawo do zdecydowania o tym, w którym wieku ich dziecko ma rozpocząć edukację – tłumaczy Minister Edukacji Narodowej.
Nowa ustawa wprowadza obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie, a znosi ten obowiązek w stosunku do pięciolatków.
Inne zmiany to m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół, w tym przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Po wejściu w życie nowych regulacji Minister Edukacji Narodowej będzie miał prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.
W 2015 r. parlament uchwalił również ustawę o Zintegrowanych Systemie Kwalifikacji. Dzięki niej dyplomy i certyfikaty będą porównywalne. Określona została jakość kursów i szkoleń, a polskie firmy zyskają nowe narzędzie do potwierdzania swojej konkurencyjności. Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Więcej informacji – TUTAJ.
Szefowa MEN poinformowała też Radę Ministrów o planach na przyszłość – projektach, nad którymi pracuje ministerstwo w 2016 r.
– 8 stycznia do konsultacji społecznych skierowaliśmy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Znosimy w nim tzw. godziny karciane – przypomniała minister Anna Zalewska. – To wypełnienie zobowiązań zawartych w exposé Premier RP Beaty Szydło – dodała.
Projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące tygodniowego czasu pracy nauczycieli oraz w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli.
Z własnej inicjatywy MEN zaprojektowało przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty.
W nowelizacji zawarto również zmiany przepisów dotyczące rozszerzenia na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie. Więcej informacji – TUTAJ.
Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej w połowie lutego do konsultacji trafi kolejna nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany?
– Rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasistów od 2017 r. oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur – poinformowała szefowa MEN.
Zmiany w projekcie dotyczyć będą także procedur zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych do danego języka obcego, innych niż zakupione ze środków dotacji celowej w poprzednich latach i będących na wyposażeniu biblioteki szkolnej.
W 2016 r., o czym członków Rady Ministrów poinformowała Minister Anna Zalewska, nastąpi analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.
– W karierze szkolnej dziecka bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie ono przygotowane do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dlatego też w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich – poinformowała Minister Edukacji Narodowej. – W lutym rozpocznie się natomiast szeroka analiza podstaw programowych kształcenia ogólnego. W dyskusji na ten temat weźmie udział ok. 1100 ekspertów. Debata zakończy się w czerwcu 2016 r. – dodała.
Wspomniana debata o systemie edukacji była kolejnym punktem informacji szefowej MEN przedstawionej Radzie Ministrów.
– System oświaty stał się obiektem krytyki. Ze sposobu edukowania dzieci i młodzieży niezadowoleni są w zasadzie wszyscy: rodzice, uczniowie, nauczyciele, organy prowadzące szkoły. Zmiany jako wynik debaty stają się więc oczekiwane i mogą uzyskać poparcie społeczne – tłumaczy Minister Anna Zalewska.
Debata rozpocznie się w lutym, a zakończy w czerwcu 2016 r. Jej zasadniczymi elementami będą dyskusje na temat: ustroju szkolnego, finansowania oświaty, roli nauczyciela oraz jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty.
Informacja na temat planowanych zmian w systemie oświaty oraz harmonogram ich wdrażania.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2016/01/19
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe