Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Działania pomocowe MEN i kuratorów oświaty na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnic
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna, wsparcie materialne i rzeczowe – to działania realizowane od pierwszych chwil po przejściu sierpniowych nawałnic przez minister edukacji Annę Zalewską oraz kuratorów oświaty na rzecz dzieci i uczniów.
Już od sobotnich godzin porannych, 12 sierpnia br., Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej była w kontakcie z kuratorami oświaty, którzy na jej prośbę podjęli natychmiastowe działania.
Pierwsze działania kuratorów
Pierwszym działaniem, w zakresie MEN i kuratorów, było zapewnienie opieki psychologiczno-pedagogicznej, szczególnie uczestnikom tragicznego obozu harcerskiego w Suszku, jak również ich rodzin.
Minister Anna Zalewska w sobotę wraz z Grzegorzem Wierzchowskim Łódzkim Kuratorem Oświaty była w sztabie kryzysowym w Łodzi, gdzie udzielano pomocy psychologiczno-pedagogicznej harcerzom oraz ich bliskim.
W tym czasie Monika Kończyk Pomorski Kurator Oświaty była obecna na terenie obozu w Suszku, a także w Nowej Cerkwi – do tej miejscowości ewakuowano dzieci. Kurator z Gdańska odwiedziła również szpital w Chojnicach i Kościerzynie, do którego trafiła największa liczba poszkodowanych podczas nocnej wichury.
Kurator Monika Kończyk zorganizowała dodatkową pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i wychowawców poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Poprosiła samorządowców z województwa pomorskiego, by przekazywali do kuratorium informacje o potrzebach uczniów na ich terenie. Pozwoliło to na zorganizowanie skuteczniejszej pomocy. Podobny apel wystosowali również inni kuratorzy oświaty odpowiedzialni za województwa, w których pojawiły się zniszczenia po wichurach.
Minister edukacji zwróciła się do kuratorów oświaty o informację o zniszczeniach infrastruktury szkolnej.
Kontrola wypoczynku
Kolejnym krokiem było sprawdzenie przez wszystkich kuratorów oświaty miejsc wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży w całym kraju. Szczególną uwagę zwrócono na te punkty, które znajdowały się nad wodą lub w lesie. Przez kilka dni pracownicy kuratoriów razem ze strażakami i policjantami sprawdzali miejsca wypoczynku dzieci. Kontrole nie wykazały nieprawidłowości oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników obozów.
Natomiast w wyniku kontroli przeprowadzanych od początku wakacji na terenie województwa małopolskiego wydano prawie 200 zaleceń dla 91 organizatorów. Sporządzono 7 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia.
Uszkodzenia infrastruktury szkolnej, przedszkolnej i innych placówek oświatowych
Z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty wynika, że w wyniku nawałnic, jakie 11 i 12 sierpnia br. przeszły nad Polską, uszkodzonych zostało prawie 190 obiektów, w tym:
160 obiektów szkolnych;
25 przedszkoli;
4 placówki oświatowe (woj. pomorskie – Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie i Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie; 2 ośrodki wychowawcze w woj. łódzkim).
Największe straty odnotowano w województwach:
wielkopolskim – łącznie 59 obiektów;
pomorskim – 53 obiekty;
kujawsko-pomorskim – 32 obiekty.
W wyniku nawałnic zostały uszkodzone nie tylko budynki, ale także boiska, ogrodzenia, tereny wokół szkół i przedszkoli.
Szkody powstałe w wyniku nawałnic dotyczyły najczęściej:
uszkodzeń i zerwania dachów;
uszkodzeń elewacji i kamer szkolnego monitoringu;
uszkodzeń boisk i placów zabaw;
uszkodzeń ogrodzeń i oświetlenia wokół szkół;
zalania sal lekcyjnych i gimnastycznych, podtopienia piwnic (uszkodzenia sprzętów, zalanie instalacji CO);
połamania i powyrywania drzew na terenach wokół szkół i przedszkoli.
Ponadto w wyniku wyładowań atmosferycznych uszkodzone zostały również centrale telefoniczne, instalacje komputerowe, systemy alarmowe. Szkoły zgłaszały także problemy z dostępem do internetu.
Prace związane z usuwaniem szkód dotyczą przede wszystkim:
naprawy dachów i elewacji;
prac malarskich;
wymiany podłóg i wykładzin;
uporządkowania terenów wokół szkół i przedszkoli.
Zagrożenia z terminowym rozpoczęciem roku szkolnego
W większości szkół zajęcia rozpoczną się planowo w poniedziałek, 4 września. Wiadomo już, że przesunięcie zajęć, o co najmniej tydzień nastąpi w 4 szkołach w województwie kujawsko-pomorskim.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nakle.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle.
Szkoła Podstawową w Potulicach.
Zespół Szkół w Lubiewie, powiat tucholski.
Szkody po nawałnicach w lipcu
Warto przypomnieć również o sytuacji, która miała miejsce na początku lipca br. W województwach śląskim i opolskim w wyniku działań niekorzystnych warunków atmosferycznych odnotowano uszkodzenia infrastruktury szkolnej.
W Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie) poważnemu uszkodzeniu uległ budynek szkoły oraz hali sportowej (straty szacowane na ok. 180 tys. zł), a w Landzmierzu (woj. opolskie) wiatr uszkodził dachy zabudowań należących do Publicznej Szkoły Podstawowej.
Pomoc MEN
5 mln na zasiłki, wyjazdy, zajęcia
Zasiłki, wyjazdy, zajęcia terapeutyczno-edukacyjne, opiekuńcze dla uczniów poszkodowanych w wyniku nawałnic – takie wsparcie przewiduje rządowy program przyjęty przez Radę Ministrów dla dzieci z terenów dotkniętych nawałnicami.
Przypominamy, że z budżetu państwa uruchomione zostały środki na dodatkową pomoc dla dzieci i uczniów pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w szczególności dotkniętych w ostatnich dniach nawałnicami. Przeznaczono na ten cel kwotę 5 mln zł, z zastrzeżeniem, że jeśli zapotrzebowanie na środki będzie większe, program zostanie uzupełniony o dodatkowe pieniądze.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/08/28
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe