Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
„Bezpieczny autokar – ferie 2018″ – briefing prasowy z udziałem minister Anny Zalewskiej
W piątek, 12 stycznia br. na parkingu przed warszawskim Torwarem Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wspólnie z Ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem uczestniczyła w konferencji prasowej Inspekcji Transportu Drogowego. Wydarzenie było oficjalnym rozpoczęciem tegorocznej akcji kontroli autokarów przewożących dzieci na ferie zimowe “Bezpieczny autokar – ferie 2018”.
– Już dzisiaj część uczniów i rodziców pakuje bagaże i udaje się na ferie zimowe – powiedziała minister Anna Zalewska. Szefowa MEN przypomniała, że w sobotę ferie zaczynają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery tygodnie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia, a 25 lutego.
Minister Anna Zalewska przypomniała także, że MEN jak zawsze przed każdymi feriami i wakacjami, przygotowało specjalny poradnik dotyczący bezpiecznego wypoczynku, który jest dostępny na stronie internetowej resortu.
Poradnik bezpiecznego wypoczynku
– Przypominamy w nim rodzicom, aby sprawdzili jak zorganizowany jest wypoczynek ich dzieci, a także czy podmiot, który ten wypoczynek organizuje został zarejestrowany i zgłoszony do bazy wypoczynku. To ważne, aby upewnić się, czy taki podmiot uzyskał niezbędne pozwolenia od MEN i kuratorium” – powiedziała minister edukacji. – Prosimy również rodziców, by w telefonach komórkowych ich dzieci pojawiły się wszystkie ważne numery: najważniejsze do mamy i taty, ale także numer 112, numery telefonów do GOPR i TOPR oraz Inspekcji Transportu Drogowego” – dodała szefowa MEN.
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki prowadzonej od wielu lat akcji Inspekcji Transportu Drogowego “Bezpieczny autokar” poprawia się stan techniczny pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Mówiąc o wzmożonych kontrolach autokarów szef resortu infrastruktury zaznaczył, że ważne jest to, aby przewoźnicy wiedzieli, że chodzi tu o troskę o bezpieczeństwo.
Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował z kolei, że ITD będzie prowadziła wzmożone kontrole autokarów przez cały okres ferii, czyli do 25 lutego. Inspektorzy sprawdzą każdorazowo stan techniczny pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego, stan opon, oświetlenie), a także to czy kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.
Główny Inspektor Transportu Drogowego przypomniał, że w przypadku dłuższego wyjazdu, np. za granicę – w góry do Austrii, Szwajcarii, jeżeli w trakcie podróży nie ma noclegu powinno być dwóch kierowców na pokładzie autokaru. Dziennie kierowca może maksymalnie prowadzić pojazd do 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni maksymalnie 9 godzin. Po 4,5 godzinach ciągłej jazdy kierowca musi mieć minimum 45 minut przerwy. Zaapelował też do kierowców by na takie przerwy wybierali miejsca bezpieczne – parkingi, na których dzieci będą mogły bezpiecznie wysiąść z autokaru.
Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował również, że w ramach akcji, podczas ubiegłorocznych ferii zimowych, skontrolowano 1177 pojazdów, nakładając przy tym 154 mandaty karne na kierujących. Ponadto ze względu na zły stan techniczny zatrzymano 47 dowodów rejestracyjnych, a 8 pojazdów nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Akcje zimowych i wakacyjnych kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek prowadzone są przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r.
Wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz opiekunom życzymy bezpiecznych ferii!
Data: 2018/01/12
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe