Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Bezpieczeństwo w szkole – Warmińsko-Mazurska Debata o Edukacji
– Wypracowane dziś wnioski pomogą nam poprawić bezpieczeństwo w szkołach – powiedział w Olsztynie wiceminister edukacji.
Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN wziął dziś udział w Warmińsko-Mazurskiej Debacie Oświatowej „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” poświęconej bezpieczeństwu w szkole. Było to ostatnie spotkanie dotyczące tej tematyki w ramach cyklu wojewódzkich debat edukacyjnych. Debata w Olsztynie odbyła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
W swoim przemówieniu wiceminister Maciej Kopeć podkreślił, że dyskusja o bezpieczeństwie w szkole jest ważnym tematem w trwającej od lutego ogólnopolskiej debaty oświatowej poświęconej zmianom w systemie edukacji.
– Polska szkoła nieustanie się zmienia. Do zjawisk, które w naszej opinii w szkole funkcjonowały od zawsze, dochodzą zupełnie nowe takie jak np. narkotyki, dopalacze i cyberprzemoc – powiedział Podsekretarz Stanu w MEN. – Kwestia bezpieczeństwa w szkołach wymaga dokładnego przyjrzenia się tym problemom i pilnego zajęcia się nimi – dodał.
Maciej Kopeć zaznaczył, że bezpieczeństwo w szkole to także istniejące relacje pomiędzy uczniami i atmosfera panująca w całej społeczności szkolnej.
Podczas dyskusji panelowych rozmawiano przede wszystkim o roli szkoły. Uczestnicy debaty próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy bezpieczeństwo w szkole jest okazjonalną interwencją, czy całościowym procesem wychowawczym.
W zakresie bezpieczeństwa uczniów w szkole i placówce zostały omówione obowiązki organów prowadzących i dyrekcji. Przedstawiono także podstawy prawne dotyczące tego zagadnienia. Poruszono również kwestię psychospołecznych aspektów bezpieczeństwa.
Tematem były też m.in. agresja i przemoc w szkole, edukacja dla bezpieczeństwa i funkcjonowanie uczniów w cyberprzestrzeni. Rozmawiano także o wychowawczo-profilaktycznej roli szkoły, w tym w szczególności o programach wychowawczych i programie profilaktyki.
Uczestnicy Warmińsko-Mazurskiej Debaty Oświatowej dyskutowali również o podstawie programowej – priorytetach wychowania, przygotowania ucznia do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie oraz jego umiejętnościach na poszczególnych etapach edukacyjnych.
Zdaniem uczestników działania takie powinny obejmować wszystkie treści i aktywności o charakterze wychowawczym. Dodatkowo program profilaktyki dostosowany powinien być do potrzeb rozwojowych uczniów. Powinien brać on także pod uwagę potrzeby danego środowiska z uwzględnieniem aktywności o charakterze profilaktycznym – przede wszystkim w ścisłej współpracy z rodzicami.
W olsztyńskiej debacie udział wzięli: Artur Chojecki , Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Krzysztof Marek Nowacki , Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Uczestnikami byli także: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także dyrektorzy Centrów Doskonalenia Nauczycieli, oświatowych związków zawodowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, prawnicy i psychologowie. W spotkaniu uczestniczyło około 350 osób.
Ostatnia wojewódzka debata oświatowa odbędzie się jutro Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach i poświęcona będzie szkolnictwu specjalnemu.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2016/05/16
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe