Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
26. Marsz Żywych z udziałem Minister Edukacji Narodowej
Minister Anna Zalewska w poniedziałek, 24 kwietnia br. wzięła udział w 26. Marszu Żywych. W trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau wyruszyło wczoraj kilka tysięcy Żydów i Polaków. Obecni byli również ministrowie edukacji z krajów europejskich i Izraela.
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości pod hasłem”Gdy odejdzie ostatni z ocalałych” miało miejsce dzień wcześniej w Operze Krakowskiej. Brali w nim udział przedstawiciele delegacji z całego świata.
Inauguracyjne przemówienie należało do Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej. Minister edukacji podkreśliła w nim znaczenie Marszu Żywych, w którym udział biorą przede wszystkim młodzi ludzie z całego świata.
– Dzisiejsze spotkanie stanowi bardzo ważny sygnał, jak wielkie znaczenie mają nasze wspólne starania o nauczanie i kultywowanie pamięci o Holokauście – powiedziała szefowa MEN. – Były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to nie tylko szczególna placówka muzealna – symbol martyrologii, ale również wciąż aktualne ostrzeżenie, które w swoim najokrutniejszym wymiarze dała nam historia – dodała.
Minister Anna Zalewska zwróciła uwagę, że w procesie edukacji niezbędna jest wiedza o Holokauście oraz pamięć o trudnej i bolesnej historii.
– Nie tylko po to, by przypominać światu o tragedii ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, ale aby pamięć ta stanowiła impuls do odważnego wzięcia odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia – podkreśliła minister edukacji. – Pamiętając o ofiarach zbrodni sprzed ponad 70 lat, naszą rolą, ale i zobowiązaniem jest pamięć o wydarzeniach, które nie mają prawa już więcej się powtórzyć – powiedziała szefowa MEN.
W niedzielę, 24 kwietnia br., jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości związanych z upamiętnieniem ofiar Holocaustu, minister Anna Zalewska spotkała się z izraelskim ministrem edukacji Naftalli Bennettem. Rozwój systemu edukacji w Polsce i Izraelu były głównym tematem rozmowy ministrów.
Ministrowie edukacji obu krajów poruszali również kwestie kształcenia zawodowego, rozwoju nowych technologii w szkołach oraz innowacyjności. Ważnym punktem rozmów było także znaczenie współpracy między młodymi Polakami, a Izraelczykami, które sprzyja budowaniu przyjaznych relacji między naszymi krajami.
Minister Anna Zalewska podczas rozmowy z ministrem edukacji Izraela podkreśliła, jak duże znaczenie w stosunkach między oboma krajami mają programy edukacyjne realizowane wspólnie przez polskie i izraelskie szkoły.
Ministerstwo Edukacji Narodowej angażuje się w polsko-żydowski dialog na różnych płaszczyznach. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej ministerstwo współorganizuje, nadzoruje oraz wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych dotyczących wzajemnych relacji i historii obu narodów.
Marsz Żywych to wydarzenie będące hołdem dla ofiar Holokaustu. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do obozu Auschwitz. Większość z nich została tuż po przywiezieniu zamordowana przez Niemców w komorach gazowych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili obywatele Węgier i II Rzeczypospolitej.
Zakończeniem Marszu była ceremonia przy pomniku ofiar obozu, wzniesionym pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami, którego młodzi ludzie z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady stworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Ważnym punktem uroczystości są spotkania z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu. Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku.
W tegorocznym Marszu Żywych udział wzięło 1287 uczniów z 30 szkół z całej Polski. W sumie w wydarzeniu tym uczestniczyło blisko 12 000 osób z całego świata.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2017/04/25
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe