Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
20 lipca – Międzynarodowy Dzień Szachów
Na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) 20 lipca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów. Z tej okazji odbywają się liczne turnieje i zawody szachowe.
Gra w szachy, która obecnie jest dyscypliną olimpijską, narodziła się w Indiach ok. VI w. Do Europy dotarła najprawdopodobniej przez Afrykę Północną i stopniowo rozprzestrzeniała się na cały kontynent. Z czasem gra uległa znacznym przekształceniom i stała się ważnym elementem kultury. Pierwszy oficjalny mecz o mistrzostwo świata w szachach został rozegrany pod koniec XIX w.
Gra w szachy to popularna rozrywka, która uczy logicznego i analitycznego myślenia, planowania czasu i podejmowania decyzji. Pozytywnie wpływa także na zdolność koncentracji i pomaga rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Szachy odgrywają także istotną rolę wychowawczą – uczą cierpliwości, skupienia i wytrwałości.
Zajęcia szachowe stają się coraz częściej elementem edukacji szkolnej. Badania dowodzą, że dzieci, które potrafią grać w szachy, osiągają lepsze wyniki w nauce i sprawniej rozwiązują zadania wymagające logicznego myślenia.
Znaczenie gry w szachy w rozwoju intelektualnym młodego człowieka znalazło swoje odzwierciedlenie w nowej podstawie z matematyki dla klas I-III. W dokumencie wskazano, że uczeń w osiągnięciach w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji wykorzystuje warcaby, szachy i inne gry planszowe.
Od lat nasi uczniowie uzyskują wysokie rezultaty w międzynarodowych zawodach szachowych. W tegorocznym XVII Memoriale Mieczysława Najdorfa zwyciężył aktualny mistrz Polski i brązowy medalista z Chanty-Mansyjska, Kacper Piorun, pokonując zawodników z kilkunastu krajów świata. Z kolei Martyna Starosta, uczennica szkoły w Jejkowicach, zajęła drugie miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Świata w Szachach, które odbyły się pod koniec kwietnia br. w Rumunii.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów życzymy wszystkim miłośnikom tej gry samych sukcesów!
Data: 2017/07/20
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe