Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
2 września – Narodowe Czytanie Wesela
2 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnej lektury w głosowaniu internetowym wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego, które konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.
Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. Ze względu na fakt, że inauguracja roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek, 4 września, szkoły mogą zorganizować wspólne czytanie dramatu Wyspiańskiego w innym, najdogodniejszym dla społeczności szkolnej, terminie.
W liście inaugurującym Narodowe Czytanie 2017 Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień”.
Wesele. Dramat w trzech aktach to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic.
Cytaty z utworu, jak np. „Każden sobie rzepkę skrobie”; „A to Polska właśnie”; Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Chłop potęgą jest i basta”, na stałe weszły do języka i stały się elementem codziennej komunikacji. Wesele znajduje się na liście lektur szkolnych i jest omawiane przez uczniów szkoły średniej.
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą Pana Tadeusza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest nie tylko przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, ale także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w naszej historii i kulturze.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/.
Na stronie znajduje się również formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego można zarejestrować wydarzenie organizowane w ramach Narodowego Czytania.
Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnego czytania!
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji
Data: 2017/08/23
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe