Projekt określa zasady i tryb przyznawania wsparcia uczniom i nauczycielom w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych. Organem właściwym do udzielania wsparcia jest minister właściwy do spraw informatyzacji (Ministerstwo Cyfryzacji).
Przewidywane skutki wejścia w życie ustawy
Projektowana ustawa będzie miała pozytywny wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw, z uwagi na to, że zapotrzebowanie na ich usługi zwiększy się w następstwie wydatkowania środków w ramach planowanych działań oraz pozytywny wpływ na sytuację rodziny poprzez odciążenie rodziców z konieczności zakupu laptopów dla dzieci będących uczniami klas IV szkół podstawowych. Pierwsze laptopy ze środków budżetu państwa trafią do uczniów klas IV szkół podstawowych we wrześniu 2024 roku i będą finansowane z tegoż budżetu w latach następnych.
Projekt ustawy przewiduje także wydanie dwóch aktów wykonawczych:
1) pierwszy zakłada, że Minister Cyfryzacji w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Edukacji i Nauki określi w drodze rozporządzenia inne osoby uprawnione do otrzymania wsparcia, niż wskazane w ustawie, mając na uwadze efektywne wydatkowanie środków publicznych przeznaczone na udzielenie wsparcia w danym roku budżetowym,
2) drugi zakłada, że Minister Cyfryzacji określi w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób i tryb składania wniosków przez organ prowadzący szkołę o przyznanie bonu nauczycielom oraz ich obsługi w systemie teleinformatycznym, mając na uwadze zapewnienie sprawnej obsługi składanych wniosków.
Wsparcie przewidziane w ustawie
Wsparcie polega na:
1) zakupie laptopów i przekazaniu ich uczniom klas IV publicznej i niepublicznej ośmioletniej szkoły podstawowej lub placówki oraz nauczycielom publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej lub placówki, za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę lub placówkę;
2) przekazaniu nauczycielom świadczeń w formie bonów na zakup laptopów.
Ustawa określa też tryb udzielania wsparcia. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazuje corocznie Ministerstwu Cyfryzacji z bazy danych systemu informacji oświatowej (SIO), informacje o liczbie uczniów rozpoczynających naukę w klasie objętej wsparciem, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rozpoczęcie roku szkolnego, w którym uczeń rozpocznie naukę w klasie objętej wsparciem. Ministerstwo Cyfryzacji w oparciu o uzyskane informacje kupuje laptopy, które muszą spełniać minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego i przekazuje je organom prowadzącym szkołę lub placówkę laptopy, w terminie umożliwiającym ich przekazanie uczniom przez te organy do końca września roku, w którym uczniowie ci rozpoczęli naukę w klasie objętej wsparciem. Jeśli liczba laptopów przekazanych organom prowadzącym jest mniejsza niż liczba szacowana w oparciu o informację o liczbie uczniów otrzymaną z SIO, organ prowadzący szkołę lub placówkę występuje do Ministerstwa Cyfryzacji z wnioskiem o przekazanie większej liczby laptopów. W takim przypadku minister przekazuje laptopy w możliwie najkrótszym terminie.
Jeśli liczba laptopów przekazanych organom prowadzącym jest większa niż szacowana liczba uczniów, organ prowadzący szkołę lub placówkę zwraca laptopy pod wskazany przez Ministerstwo Cyfryzacji adres, w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia ich przekazania.
Uczniowi przysługuje tylko jeden laptop sfinansowany ze środków publicznych. Laptop przyznany uczniowi stanowi własność jego rodziców. Rodzice ucznia mogą odmówić przyjęcia laptopa na własność, wówczas właścicielem laptopa staje się organ prowadzący szkołę lub placówkę, który przyznaje uczniowi laptop na podstawie umowy użyczenia zawartej z jednym z rodziców ucznia.
Zasady dotyczące przyznanych laptopów
1) laptop przyznany uczniowi nie podlega zbyciu lub dalszemu użyczeniu w okresie 5 lat od dnia przyjęcia laptopa na własność,
2) laptop przyznany uczniowi, stanowiący własność jego rodziców, jest przypisany do ucznia niezależnie od zmiany szkoły lub klasy,
3) w przypadku zmiany szkoły organ prowadzący szkołę lub placówkę weryfikuje czy uczeń posiada laptop na podstawie oświadczenia rodziców.
4) laptop przyznany uczniowi, na podstawie umowy użyczenia, stanowiący własność organu prowadzącego szkołę lub placówkę, w przypadku zmiany szkoły przez ucznia podlega zwrotowi do organu prowadzącego szkołę lub placówkę, w terminie 30 dni od dnia zmiany szkoły.
W celu udzielania wsparcia nauczycielom, Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazuje corocznie Ministerstwu Cyfryzacji z bazy danych SIO informacje o liczbie nauczycieli, w tym informację o liczbie nowych nauczycieli zatrudnionych w szkole albo placówce, w terminie do dnia 31 stycznia roku poprzedzającego rozpoczęcie roku szkolnego albo w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia nowego nauczyciela w szkole albo placówce:
1) w celu udzielania wsparcia nauczyciel otrzymuje świadczenie w formie bonu,
2) wysokość bonu wynosi 2500 zł,
3) bon jest przyznawany nauczycielowi nie częściej niż raz na 5 lat,
4) zakup laptopa za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie uprawnia do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela,
5) w przypadku nabycia laptopa za kwotę wyższą niż wysokość otrzymanego bonu, obowiązek zapłaty pozostałej części ceny laptopa obciąża nauczyciela,
6) za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel może dokonać płatności jednorazowo,
7) płatność za pomocą otrzymanego bonu nie może być dokonywana w ratach,
8) bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany,
9) wysokość bonu podlega corocznej waloryzacji,
10) zakupiony przez nauczyciela laptop nie podlega zbyciu lub dalszemu użyczeniu w okresie 5 lat od dnia zakupu.
Leszek Zaleśny
zwiń >>