Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole określa § 20 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od...

PORADA PRAWNA

Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel, aby zatrudnić go jako pedagoga w szkole? Czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe o kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna spełnia wymagania?

Kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole określa § 20 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...). Zgodnie z nim, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i średnich posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Natomiast kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach zawodowych, gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszklach posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje takie jak w przypadku szkół średnich lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Rozporządzenie posługuje się sformułowaniem "specjalność z zakresu prowadzonych zajęć lub odpowiadająca prowadzonym zajęciom". W zależności od zakresu czynności pedagoga szkolnego - od tego, czym będzie musiał się zajmować, takim wykształceniem musi się legitymować. Najczęściej jest to:
- pedagogika ogólna,
- pedagogika szkolna,
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,
- pedagogika resocjalizacyjna.

Dodatkowo pedagodzy szkolni, do prowadzenia niektórych zajęć, muszą uzyskiwać kolejne kwalifikacje, takie jak np. terapia pedagogiczna. Wszystko zależy od rodzaju/typu szkoły i potrzeb uczniów.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT