Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Występujemy do sądu o uzasadnienie wyroku za który musimy uiścić opłatę w kwocie 100 zł. Prosimy o podanie w jakim paragrafie zaksięgować podaną kwotę. W wyroku sądowym mamy zasądzoną wypłatę nagrody jubileuszowej nauczyciela plus wypłatę odsetek od danej kwoty. Moje pytanie jest następujące: w jakim paragrafie zaksięgować odsetki, czy od danych odsetek płacimy podatek. Proszę podać sposób wyliczenia danych odsetek nauczycielowi, czy są to dni kalendarzowe czy robocze?. Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Zasady klasyfikowania dochodów i wydatków w sferze rachunkowości tzw. budżetowej uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1053 z późn. zm.). W załączniku nr 4 do wyżej wymienionego rozporządzenia określono klasyfikację paragrafów, wydatków i środków. Zgodnie z zasadami tam wskazanymi, wydatki objęte pytaniem powinny być zaklasyfikowane do następujących paragrafów:
• 461 (koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego) - koszty uzasadnienia;
• 4010 (wynagrodzenia osobowe pracowników) – kwota zasądzonej nagrody jubileuszowej;
• 458 (pozostałe odsetki) – kwota zasądzonych odsetek.
W wyroku sądowym z pewnością zasądzone są odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia wymagalności świadczenia, t.j. nagrody jubileuszowej. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r., Nr 128, poz. 1418) roszczenie o wypłatę nagrody jubileuszowej staje się wymagalne w dniu nabycia do niej prawa. Podkreślić należy, że odsetki obliczane są za każdy dzień opóźnienia, a sposób ich wyliczenia opiera się na zasadach dotyczących określania terminów wskazanych w art. 111 i art. 115 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.). Najprościej mówiąc dni te liczy się „w ciągu” razem z sobotami i niedzielami (dni kalendarzowe, a nie robocze). Jeżeli w wyroku wskazano, że odsetki należą się do dnia wymagalności to należy jako początkową przyjąć datę nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a końcową- dzień zapłaty.
I na koniec: zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.) kwota odsetek zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można przyjąć do internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dziecko z oddziału przedszkolnego - wiek dziecka 5 lat?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację , czy jako dyrektor szkoły mogę podpisywać umowy na wykonanie prac remontowych z wykonawcą robót. W praktyce wygląda to tak , że wysyłam zapytania ofertowe,wybieram ofertę, podpisuję umowę na wykonanie prac remontowych wraz z umową o nadzór budowlany nad pracami. Ale mam wątpliwości-czy tej procedury nie powinien prowadzić organ prowadzący? Z góry dziękuję za odpowiedź. BB
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Weszłam w spór zbiorowy z ZNP i Solidarnością (kwietniowe strajki) i nie powiadomiłam o tym fakcie PIP. Pismo zostało w dokumentacji szkoły, nie zostało wysłane lub zostało wysłane zwykłym listem i nie dotarło. Otrzymałam pismo z policji o wyjaśnienie. Jak powinnam zachować się w takiej sytuacji, aby nie nałożono na mnie kary?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel składając wniosek o zapomogę przedświąteczną z Funduszu świadczeń Socjalnych ma obowiązek złożyć oświadczenie o wysokości swoich zarobków lub oświadczenie, gdy jego dochody kwalifikują go tylko do otrzymania zapomogi w najniższej kwocie udzielanej pomocy. Może to być np. oświadczenie, że dochód na jednego członka w mojej rodzinie kwalifikuje mnie do otrzymania świadczenia z tytułu zapomogi przedświątecznej w najniższej kwocie udzielanej pomocy". Proszę o odpowiedź w tej sprawie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy musimy w bursie prowadzić książkę meldunkową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe