Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Woźna oddziałowa przedszkola w przydziale czynności ma zapis, który zobowiązuje ją do wyprowadzania dzieci do toalety. Pracownica odmówiła wykonywania tych czynności, tłumacząc, że nie ma uprawnień do pozostawania samej z dziećmi przez ten czas, ponieważ nie ma przygotowania pedagogicznego. Toaleta dzieci znajduje się z tyłu korytarza przedszkolnego, tak więc nauczyciel nie widzi dzieci. Czy są, na zaistniałą sytuację, jakieś regulacje w prawie? Czy może przejąć te czynności woźna, która ma wykształcenie opiekunki dziecięcej ukończone w 2-letnim Medycznym Studium Zawodowym?
Żaden obowiązujący przepis nie stanowi, że do pomagania dzieciom w czynnościach w toalecie jest potrzebne posiadanie przygotowania pedagogicznego. W związku z tym woźna oddziałowa ma obowiązek pomagania dzieciom w drodze do i w toalecie, jeśli takie zadania są przypisane do stanowiska w danym przedszkolu (art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.), chyba że dyrektor uzna - oceniając jej kwalifikacje i doświadczenie (których nie podano w pytaniu), że nie ma w tym zakresie wymaganych kompetencji i zwolni ją z tych obowiązków dla dobra dzieci. Posiada je osoba z kwalifikacjami opiekunki dziecięcej, jeśli natomiast w zakresie obowiązków woźnego w danym przedszkolu nie są przewidziane zadania związane z pomocą dzieciom, albo można zmienić stanowisko abo zakres obowiązków, co będzie wymagało zmiany warunków zatrudnienia - art. 29 § 4 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: nauczycielka zgłosiła dyrektorowi, że jest w ciąży. Jej tygodniowy wymiar pracy wynosi 27 godzin 9 ( w tym 9 nadgodzin). Czy nadal może pracować w tym wymiarze, czy należy jej nadgodziny przydzielić innemu nauczycielowi? Jeżeli może je nadal realizować to czy powinna napisać do dyrektora prośbę o ich utrzymanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- W jaki sposób należy nawiązać stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, który wygrał konkurs na stanowisko dyrektora szkoły ,a nie był pracownikiem tej szkoły? Przed przystąpieniem do konkursu- z poprzednim pracodawcą rozwiązał stosunek pracy na własną prośbę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który realizuje 18/18 np. j. polskiego i 2/26 świetlicy podlega pod wyliczanie łączonego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe