Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Od dnia 1 września 2023 r. zmieniły się zasady realizowania tzw. godzin dostępności w przedszkolu. Stosownie do art. 42 ust. 2g ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta...

PORADA PRAWNA

25 sierpnia 2023 Inne

Poproszę o propozycje zapisów zmian w statucie publicznego przedszkola w związku ze zmianami przepisów prawa oświatowego od 1 września 2023r.

Od dnia 1 września 2023 r. zmieniły się zasady realizowania tzw. godzin dostępności w przedszkolu. Stosownie do art. 42 ust. 2g ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w przypadku nauczyciela, który w ramach stosunku pracy prowadzi:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze niższym niż 6 godzin tygodniowo lub

2) wyłącznie zajęcia w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, bez względu na wymiar zatrudnienia

- wymiar dostępności nauczyciela w szkole, o której mowa w ust. 2f, ustala dyrektor szkoły odpowiednio do potrzeb, z tym że wymiar ten nie może być wyższy od wymiaru określonego w ust. 2f, a dostępność nauczyciela w szkole oraz inne zajęcia i czynności realizowane przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy obowiązującego tego nauczyciela.

Jeżeli zatem w statucie przedszkola znajdują się zapisy dotyczące godzin dostępności, należy je zaktualizować i wyodrębnić grupę nauczycieli, którzy będą realizowali godziny dostępności w obniżonym wymiarze oraz także wskazać ten wymiar.

W aspekcie zmian projektowanych w ustawie zwanej LEX Czarnek 3.0, dotyczącej zakazu podejmowania przez stowarzyszenia i inne organizacje działań promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci, należy wskazać, że prace nad projektem jeszcze się nie zakończyły. Ustawa została przyjęta przez Sejm 17 sierpnia 2023 r. i została przekazana do Senatu. W przypadku wejścia w życie ustawy w kształcie przyjętym przez Sejm do statutu przedszkola należy wprowadzić nowe postanowienia ustalające sposób zapoznania się rodziców z opiniami rady rodziców o prowadzaniu działalności w przedszkolu przez stowarzyszenia i organizacje (projektowany art. 86 ust. 2c Prawa oświotowego).

Nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej oraz rozporządzenia MEN sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli nie wymagają zmiany w statucie.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT