Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był na szkoleniu w sobotę. Czy należy się za to dzień wolny? Zgodnie z KP powinien mieć dzień wolny, jednak art. 42c KN mówi, że dzień wolny należy się tylko wtedy, gdy nauczyciel prowadził zajęcia. Jesteśmy przedszkolem państwowym pracującym wg KN. Według mnie obowiązują mnie przepisy KN, natomiast w sprawach nieuregulowanych w KN odwołuję się do KP. Proszę rozwiać moje wątpliwości.
Nauczyciel doskonali się zawodowo w ramach ogólnego czasu pracy, jeśli takie polecenie wyda mu dyrektor (art. 7 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762; dalej KN). Zakładając, że nauczyciel takie polecenie otrzymał, wykonywał pracę w sobotę. Ponieważ podczas szkolenia nauczyciel nie prowadził zajęć dydaktycznych z uczniami, nie ma zastosowania art. 42c ust. 3 KN, zgodnie z którym za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Ustawa KN nie reguluje zagadnienia uprawnień nauczyciela, gdy zostanie przekroczony ogólny czas pracy z innych powodów niż prowadzenie zajęć z uczniami w dniu wolnym od pracy. Dlatego w razie przekroczenia 5-dniowego tygodnia czasu pracy z uwagi na pracę wykonywaną sobotę (w dniu wolnym od pracy) w ramach ogólnego czasu pracy, poprzez odesłanie z art. 91c ust. 1 KN zastosowanie mają regulacje dotyczące ogółu pracowników o pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 1513 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.), praca w 6. dniu tygodnia jest pracą w godzinach nadliczbowych (z powodu przekroczenia 5-dniowego tygodnia pracy, o którym mowa w art. 42c ust. 1 KN), za którą przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Nauczycielowi przysługuje dzień wolny, gdy na polecenie dyrektora wziął udział w szkoleniu w sobotę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin dyrektorskich przypada na klasy nauczania zintegrowanego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ok. w tym roku związki zawodowe nie opiniują arkuszy. Ale czy w przyszłym roku mimo ,że w naszej szkole nie działają żadne związki (a jesteśmy szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie) związki działające na terenie Gminy będą opiniować również nasz arkusz.? Powiem szczerze byłaby to dziwna sytuacja.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może zostać zatrudniony w szkole podstawowej na stanowisku wychowawca świetlicy od 2 października 2023 r.? Posiada wykształcenie: stosunki międzynarodowe w specjalności gospodarka światowa i biznes międzynarodowy (licencjat), zarządzanie w specjalności psychologia w zarządzaniu (magister), doradztwo zawodowe i edukacyjne (studia podyplomowe). Jeżeli chodzi o przygotowanie pedagogiczne nauczyciel jest w trakcie studiów podyplomowych na kierunku „przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej”. Czy może rozpocząć przygotowanie do zawodu nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w klasie I szkoły podstawowej otrzymał zgodę na edukacje domową (art. 37 ustawy Prawo oświatowe). Czy w klasie IV konieczny będzie ponowny wniosek rodzica i kolejna zgoda na edukację domową, czy ta wydana w klasie pierwszej obowiązuje do końca szkoły podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych, pracujący w zespole szkół zawodowych złożył wniosek do OKE na egzaminatora. Kurs będzie odbywał się poza miejscem pracy w sobotę i niedzielę. Czy w związku z tym należy się nauczycielowi zwrot kosztów podróży? Czy należy nauczycielowi oddać inne dni wolne za sobotę i niedzielę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe