Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2014...

PORADA PRAWNA

13 czerwca 2015 Prawo oświatowe

Czy szkoła i przedszkole powinny zakładać dzieciom karty dzieci sześcioletnich? Nie mogę znaleźć w przepisach podstawy prawnej, która nakazuje mi zakładanie tych kart, choć mają one symbole MEN, a dokładnie MEN-IV-2 lub karty zgłoszenia dziecka do przedszkola, świetlicy MEN-IV/1. Nie mogę znaleźć też rozporządzenia, w którym są te dokumenty wykazane, a przecież funkcjonują ich symbole MEN-owskie? To samo z dziennikami lekcyjnymi, też mają symbole MEN-owskie.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 893) nie zawiera wzoru druków MEN-IV/2 (karta dziecka sześcioletniego), MEN-IV/1 (karta zgłoszenia dziecka), ani druku dzienników lekcyjnych. Firmy, które oznaczają takie formularze nieobowiązującymi symbolami MEN wprowadzają kupujących w błąd co do ich zgodności z przepisami i sugerują potrzebę ich stosowania.
Powołane rozporządzenie zawiera natomiast następujące druki: zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej (odpowiednio oznaczone symbolami MEN-I/53/2 i MEN-I/54/2). Przepisy regulujące rodzaje dokumentacji, które są zobowiązane prowadzić szkoła i przedszkole nakazują także dokonywanie odpowiednich zapisów w dziennikach lekcyjnych i świetlicowych, a ich wzory placówki mogą opracować samodzielnie lub skorzystać z gotowych po upewnieniu się, czy spełniają wymogi z przepisów § 3, 10 i 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz. U. z 2014 r., poz. 1170.
Żadne z ww. rozporządzeń nie zobowiązuje do prowadzenia takich dokumentów, jak karta dziecka sześcioletniego oraz karty zgłoszenia dziecka do przedszkola lub świetlicy. Te ostatnie karty przedszkola i szkoły mogą stosować według własnego uznania.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2021 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT