Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy za ten czas urlopu zdrowotnego wg przepisów prawa należy mu się urlop wypoczynkowy? Urlop trwa od 14 grudnia 2017 do 13 grudnia 2018? Za 2017 r pozostało do wykorzystania 18 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu wypoczynkowego nauczyciel będzie miał do wykorzystania po powrocie do pracy?
W przypadku nauczycieli szkół feryjnych, w razie niewykorzystania urlopu z powodu m.in. przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela). Aby stwierdzić, czy nauczyciel nabył prawo do urlopu uzpełniającego, należy zliczyć okres korzystania z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i wakacji w danym roku kalendarzowym. Jeżeli nauczyciel wykorzystał co najmiej 8 tygodni urlopu, urlop uzupełniający nie przysługuje. Jeżeli, np. wykorzysta urlop wypoczynkowy jedynie podczas ferii zimowych, a w trakcie wakacji przebywa na urlopie zdrowotnym, to przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni. W przypadku korzystania z urlopu zdrowotnego przez okres obejmujący zarówno ferie zimowe, jak i wakacje przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni.
W przypadku nauczycieli szkół nieferyjnych, zastosowanie mają przepisy art. 66a Karty Nauczyciela. W razie gdy nauczyciel nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
5) urlopu dla poratowania zdrowia
- urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.
Jeżeli nauczyciel, o którym mowa w pytaniu jest zatrudniony w szkole nieferyjnej, to będzie mu przysługiwał zaległy urlop wypoczynkowy za 2017 rok - 18 dni i za 2018 rok - 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który pracuje w dwóch szkołach na umowie na czas określony, przysługuje dodatek za wysługę lat w dwóch placówkach? W placówce A ma 10/18, a w placówce B 9/18. Te dwie szkoły są w tej samej gminie i obydwie są szkołami, których organem prowadzącym jest gmina, czyli są szkołami samorządowymi.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 22.11.2018r. została zatrudniona pomoc kuchenna na pełen etat na czas nieokreślony. Osoba ta składając dokumenty przedstawiła jedno świadectwo pracy na 4 lata. Z dniem 06.02.2019r. ta osoba przyniosła dokumenty od radcy prawnego dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym na 20 lat. Z dniem 04.03.2019r. łączny staż pracy tej osoby to 24 lata. Czy dyrektor ma obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- Czy nauczyciel, który nie ma ukończonych studiów wyższych z zakresu pedagogiki (ma magistra z zarządzania) a ukończył studia podyplomowe z zakresu: 1.Terapia pedagogiczna i rewalidacja 2.Wychowanie przedszkolne 3.Zarządzanie oświatą 4.Oligofrenopedagogikę - może prowadzić zajęcia w ramach WWR i rewalidację? Kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone są kursem kwalifikacyjnym.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe