Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie uchwały w ciągu roku powinny być w dokumentacji rady rodziców? Rada rodziców w mojej szkole ma tylko uchwałę o zatwierdzeniu planu budżetu.
Rady oddziałowe muszą być wybrane w sposób tajny. Ustawa nie dopuszcza wyboru jawnego, każde inne rozwiązanie jest łamaniem prawa. W skład rad rodziców wchodzą w szkołach – po jednym przedstawicielu rad oddziałowych. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa m. in. szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad, oraz przedstawicieli rad oddziałowych do rady rodziców szkoły. Rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną uchwala na początku roku szkolnego: • program wychowawczy szkoły, który jest realizowany przez nauczycieli • program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska. Oznacza to, że kompetencje stanowiące nadane ustawą to uchwalanie: 1) regulaminu rady rodziców, 2) programu wychowawczego oraz profilaktyki – w porozumieniu z radą pedagogiczną. Inne kompetencje to m. in. opiniowanie: 1) dorobku nauczycieli za okres stażu, 2) wyboru programów nauczania i podręczników, 3) programu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania, 4) projektu planu finansowego szkoły, 5) działalności stowarzyszeń na terenie szkoły. W ciągu roku szkolnego zatem rada podejmie uchwały m.in. w sprawie: 1) przyjęcia regulaminu rady rodziców, 2) wyboru władz rady rodziców, 3) przyjęcia planu przychodów i wydatków na dany rok szkolny, 4) w sprawie stroju jednolitego (tzw. mundurków), 5) w sprawie dobrowolnych składek na radę rodziców.
Podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 53, 54.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel powinien kończyć 2 lata i 9 miesięcy stażu na nauczyciela mianowanego z końcem maja 2010 r. Niestety od 9 listopada 2009 r. do 4 lutego 2010 r. miał ciągłość zwolnień lekarskich. Następnie było 6 dni ferii i od 11 lutego do końca czerwca 2010 r. urlop macierzyński. Do kiedy powinnam przedłużyć mu staż?
- Proszę o podstawę prawną dotyczącą obudowania kaloryferów w gimnazjum.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaki organ Rada Ped. czy organ prowadzący szkołę uchwala statut dla szkoły podstawowej utworzonej z Zespołu Szkół składającego się dotąd ze szkoły podstawowej i gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w sprawie odroczenia od obowiązku szkolnego ucznia z obwodu mojej szkoły. Sprawdzając dokumentację, przesłaną przez dyrektorów szkół do których uczęszczają uczniowie z obwodu mojej szkoły, zauważyłam, że dziecko z rocznika 2010 wpisane jest do oddziału przedszkolnego w szkole nieobwodowej. Dziecko powinno być uczniem klasy pierwszej. Od dyrektora szkoły usłyszałam, że odroczył dziecko od obowiązku szkolnego, postąpił niezgodnie z przepisami Prawa Oświatowego. Jakie procedury powinnam podjąć w tym przypadku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej zatwierdza programy nauczania, czy na razie dotyczy to tylko zreformowanych oddziałów gimnazjum i szkoły podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe