Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do konkursu na dyrektora szkoły została złożona karta oceny dorobku zawodowego, komisja odrzuciła dokument twierdząc, że dokument ma ważność rok czasu i kandydat nie został dopuszczony do konkursu. Jaka jest podstawa prawna takiego postępowania? Dodam że w zarządzeniu podane było do oferty należy dołączyć kartę oceny dorobku lub ocenę pracy.
Zgodnie z § 1 ust. 2 pkt 4 lit m rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1428) ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora szkoły zawiera m.in. wskazanie jako wymaganego od kandydata dokumentu – poświadczonej przez kandydata za zgodność z oryginałem kopii karty oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego – w przypadku nauczyciela i nauczyciela akademickiego.
Przedłożenie ww. dokumentu ma na celu potwierdzenie spełniania przez kandydata wymagania do zajmowania stanowiska dyrektora szkoły, o którym mowa w § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1449), tj. uzyskania:
a) co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub,
b) pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku albo
c) w przypadku nauczyciela akademickiego – pozytywnej oceny pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w uczelni,
– przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora.
Stąd komisja słusznie odrzuciła dokument, bowiem nie spełniał on warunków określonych w przepisach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z godzin przeznaczonych w ramowym planie nauczania na wychowanie fizyczne w klasach IV-VI, zgodnie z nowym rozporządzeniem można realizować w-f w formie zajęć sportowych w wymiarze 1 godziny tygodniowo dla poszczególnych klas, tj. kl.IV-VI?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic w podaniu do dyrektora o przyjęcie dziecka do szkoły po wieloletnim pobycie z zagranicy może zasugerować, że korzystne byłoby uczęszczanie dziecka z rówieśnikami, czyli rocznikiem urodzenia, a nie zgodnie z ukończeniem klasy? Czy dyrektor bierze pod uwagę prośbę rodziców, czy wyłącznie zaświadczenie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są podstawy prawne statutu i jakie zmiany powinny być wprowadzone do statutu gimnazjum na dzień dzisiejszy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2022 r. nauczyciel matematyki podejmie pracę w innej szkole na podstawie przeniesienia z art. 18 Karty Nauczyciela (na własną prośbę). W dniu 22 sierpnia 2022 r. kończą mu się badania lekarskie. Kto w związku z tym ma wystawić skierowanie na badania okresowe – moja szkoła, czy szkoła do której przechodzi? Nauczyciel przebywa na urlopie, nie świadczy u mnie pracy do dnia 31 sierpnia, więc nie wymaga ważnych badań lekarskich, czy nie powinna na badania wysłać go szkoła przyjmująca, skoro od 1 września podejmie u nich obowiązki nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, z jakich godzin należy realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów dyslektycznych? Mam jednego nauczyciela z kwalifikacjami do prowadzenia tych zajęć. W ramach godz. "karcianych" prowadzi 2 godz w tygodniu, obejmują one 10 uczniów. Z opinii PPP wynika, że powinniśmy zapewnić te zajęcia grupie 30 uczniów. Czyli powinniśmy utworzyć jeszcze 4 grupy. Na jakiej podstawie przydzielić je nauczycielowi? Czy powinny być to godziny dodatkowo płatne, czy mogą wejść w etat nauczyciela, czy takie godziny może przydzielić organ prowadzący na podst. rozporządzenia o pomocy psych.-ped.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe