Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy umowa kupna sprzedaży może być dokumentem księgowym. Chciałam zakupić do przedszkola bembenki dla dzieci. Wyrabia je Pan, który nie może wystawić ani faktury ani rachunku. Zawarta zostałaby umowa kupna-sprzedaży. Czy taka umowa może stanowić dokument źródłowy wydatku poniesionego z dotacji dla przedszkola?
Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) dowód księgowy powinien zawierać co najmniej: określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego; określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej; opis operacji oraz jej wartość; datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu; podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów; stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania, przy czym element ten może zostać pominięty, jeżeli wynika to z techniki dokumentowania zapisów księgowych. Umowa, która zawiera wszystkie ww. elementy może być uznana za dokument księgowy. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 maja 2013 r. w sprawie ILPB1/415-255/13-4/AG (W odniesieniu do umowy sprzedaży (www.interpretacje-podatkowe.org), w której stwierdzono, że dokumentem księgowym jest umowa sprzedaży, która:
1) zawiera co najmniej: nazwy, imiona, nazwiska, adresy i inne dane identyfikacyjne strony transakcji (sprzedawcy i kupującego), datę dokonania sprzedaży oraz datę sporządzenia umowy, nazwę przedmiotu sprzedaży, w tym również jego ilość (specyfikację) i wartość w walucie polskiej,
2) zapłata za zakupiony towar nastąpi przelewem na rachunek bankowy sprzedawcy, a w przelewie tym określone zostanie odniesienie do umowy (oferty) sprzedaży,
3) z treści umowy wynika termin otrzymania zakupionych towarów,
4) do umowy zostanie załączone: potwierdzenie zapłaty za dany towar, jako dodatkowe potwierdzenie zawarcia transakcji i skuteczności umowy, a także podpisane oświadczenie kupującego potwierdzające przyjęcie towarów oraz datę ich przyjęcia.
W przypadku, gdy zapłata za zakupione bębenki nastąpi gotówką, w zależności od terminu zapłaty w umowie może znaleźć się zapis, że cena została w tej formie uregulowana, a gdy zapłata następuje później – należy poprosić sprzedawcę o wystawienie pokwitowania, z którego treści będzie wynikało jaka kwota została zapłacona, kiedy oraz z jakiego tytułu – czyli zgodnie z umową sprzedaży z określonego dnia (art. 462 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r., poz. 121). Jeżeli w treści umowy sprzedawca i kupujący złożyli zgodne oświadczenia, że wydanie zakupionych bębenków już nastąpiło, wraz ze wskazaniem terminu wydania, nie ma potrzeby sporządzania odrębnego oświadczenia o przyjęciu zakupionych towarów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pełnoletni uczeń podczas lekcji samowolnie zabrał nauczycielowi telefon, nie reagował na polecenie oddania go i ostentacyjnie robił nim sobie zdjęcia. Jakie przepisy prawa naruszył uczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Po raz pierwszy będziemy mieli w przyszłym roku oddział zerowy integracyjny- jaki jest ramowy plan nauczania w takim oddziale?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od 5.10.2010 r. posiadam trzecie orzeczenie z poradni, na podstawie, którego mógłbym otworzyć klasę integracyjną. Czy ewentualnie mogę jeszcze pisać w tym roku szkolnym do organu prowadzącego szkołę o przekształcenie oddziału I klasy gimnazjum w klasę integracyjną? Czy w ogóle, czy od II semestru?
- Co zrobić z nauczycielem, który potajemnie kseruje protokolarz Rady Pedagogicznej? Czy można go ukarać, a jeżeli tak to na podstawie jakich przepisów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest 1/25 godzina j. angielskiego w 5-latkach, 2/22 w dwóch grupach zerówki i 21/18 w kl. I-VIII. W sumie po uśrednieniu jest 26/19. Chcę przydzielić etat obecnemu nauczycielowi, a do pozostałych godzin zatrudnić innego nauczyciela. Czy mogę godziny, które są poza etatem pierwszego nauczyciela wykazać na wakat w arkuszu? Czy mam obowiązek przydzielać obecnemu nauczycielowi etat i wszystkie nadliczbówki? Proszę o informację z odniesieniem do przepisów prawa.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe